همزمانی آلودگی هوا و شیوع بیماری کرونا بسیار خطرناک است

بهزاد اشجعی دبیر کمیته فنی صدور مجوز‌های زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با میزان گفت: حدود ۱۰ سالی است که آلودگی هوا در فصل زمستان بسیار محسوس است، مصوبات متعددی در کاهش انتشار هوای آلوده در مراجعی مختلف از جمله مجلس و دولت به تصویب رسیده است و همچنین مصوباتی در خصوص کاهش آلودگی هوا وجود دارد که اقداماتی جهت کاهش آلودگی هوا برای دستگاه‌های مختلف در نظر گرفته شده است.
اشجعی ادامه داد: راهکار‌ها و قوانین و مصوبات مختلفی به دستگاه‌های مختلفی ارجاع شده است، که هنوز درصد بالایی از این احکام به مرحله اجرا هم نرسیدن و یا هنوز عملی نشده اند، به همین دلیل است که کماکان با مسئله آلودگی هوا مواجهه هستیم و هنوز حل نشده است.
وی بیان کرد: به طور خاص در طی یک سال اخیر، در جهت کاهش آلاینده‌ها برای شهر‌های بزرگ و صنعتی بخصوص تهران اقدامات و پیش‌بینی‌های لازم جهت آمادگی برای کاهش آلودگی هوا در فصل زمستان نشده است.
دبیر کمیته فنی صدور مجوز‌های زیست محیطی گفت: امسال به دلیل داشتن شرایط خاصی از جمله شیوع بیماری کرونا که کشور با آن روبرو است، مقالات متعددی نوشته شده است که همزمانی شیوع بیماری کرونا و ذرات معلق حاصل از آلودگی هوا، صدمات فاجعه باری را به سلامتی شهروندان وارد میکند.
اشجعی در مقایسه امسال که بیماری کرونا هست با سال گذشته، گفت: آلودگی هوا و غلظت ثابت موجود در هوا در شرایط مختلفی را بوجود آورده است، آلودگی هوا با نبودن بیماری کرونا همانند سال‌های پیشین و دیگر اینکه در شرایط امروز که شیوع بیماری کرونا باشد؛ اگر آمار مرگ و میر و اثرات منفی این دو مورد را باهم مقایسه کنیم، با وجود بیماری کرونا، تعداد مرگ و میر بیشتر از حالتی است که بیماری کرونا نبود.
همچنین عنوان کرد: همزمانی آلودگی هوا و بیماری کرونا و شیوع آن که بسیار فاجعه بار و خطرناک است، این هشدار‌های لازم و خطر‌های حاصل از همزمانی این دو را که در روز‌های آینده پیشرو هست را به ستاد ملی کرونا داده ایم. برای جلوگیری از این فاجعه و بحران پیش رو به دیگر دستگاه‌های مربوطه پیشنهاداتی از جانب سازمان محیط زیست شده است. از جمله:
۱- محدودیت‌هایی که برای نیروگاه‌ها و صنایع اطراف کلان شهر‌ها و استفاده از سوخت گاز به جای استفاده از آلاینده‌ها
۲- محدودیت‌هایی برای تردد خودرو‌های دیزلی و کامیون‌ها که منبع اصلی انتشار هوای آلوده در کلان شهر‌ها هستند
۳- نصب فیلتر ذرات معلق برای اتوبوس‌ها که منابع اصلی انتشار ذرات هستند.
دبیر کمیته فنی صدور مجوز‌های زیست محیطی اظهار کرد: این پیشنهادات را در قالب یک پکیچ کامل مشتمل بر حکم‌هایی برای اجرا به ستاد ملی کرونا داده ایم تا آنجایی که از انتشار ذرات معلق در هوا جلوگیری شود. امید است که با همکاری ستاد ملی مبارزه با کرونا و دستگاه‌های اجرایی هم با اجرای این طرح موافقت کرده تا بتوانیم از این شرایط بحرانی با کمترین تلفات گذر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *