۵۵ میلیارد ریال اعتبار به طرح های بیابان زدایی استان مرکزی اختصاص یافت

«حمید رضا مرادی» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این اعتبارات در راستای کشت گیاهان مقاوم به خشکی در ۲۰۰ هکتار از اراضی بیابانی، مراقبت از نهال‌های کشت شده  و اجرای طرح‌های حفاظت و قرق در استان صرف خواهد شد.

وی توضیح داد: اجرای طرح ترسیب کربن(مدیریت مشارکتی) از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در راستای مقابله با بیابان‌زایی امسال در این استان هدفگذاری شد که این طرح به‌منظور مقابله با بیابان‌زایی، جلوگیری از تبدیل مراتع به دیم‌زا، ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای جوامع محلی و کشاورزان استان انجام می‌شود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری استان مرکزی ادامه داد: طرح ترسیب کربن در شهرستان‌های استان مرکزی با برگزاری دوره‌های آموزشی برای بهره برداران، بازدید از طرح‌ها و کارگاه‌های موفق و تامین نهاده‌های کشت گیاهان دارویی از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان به اجرا درمی‌آید.

مرادی تبدیل مراتع طبیعی استان مرکزی به دیم‌زار توسط کشاورزان را به‌دلیل نبود درآمد اقتصادی و اشتغال در روستاها عنوان کرد و گفت: با اجرای این طرح و برگزاری کلاس‌های آموزشی از طریق فنی و حرفه‌ای برای جوامع محلی علاوه بر جلوگیری از تبدیل مراتع به دیم‌زار، درآمد اقتصادی را برای کشاورزان را به همراه دارد.

وی خاطرنشان کرد: منابع مالی و نهاده‌های مورد نیاز بهره برداران برای کشت گیاهان دارویی در این طرح از طریق معرفی این افراد به صندوق‌های محلی در روستاها و ارایه بذر یارانه‌ای و رایگان از سوی اداره کل منابع طبیعی این استان انجام می‌شود.

۲ میلیون هکتار از مساحت ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار هکتاری استان مرکزی را عرصه های طبیعی تشکیل می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *