خسارت ۳۰ میلیارد تومانی سیل به زیرساخت های خراسان جنوبی

به گزارش خبرنگار مهر، سید ابوالحسن میرجلیلی ظهر چهارشنبه در نشست با خبرنگاران بیان کرد: طی بارندگی های اخیر پنج شهرستان شامل بیرجند، سربیشه، خوسف، قاین و نهبندان با سیلاب مواجه بودند.

وی با بیان اینکه این بارندگی ها در بیرجند، خوسف و سربیشه خسارت های بیشتری داشته است، اظهار کرد: بر اساس گزارش هواشناسی در برخی نقاط مانند آرین شهر بارش ۴۵ تا ۵۰ میلی متری باران داشته ایم.

میرجلیلی با بیان اینکه این بارندگی ها بیش از ۳۰ میلیارد تومان به زیرساخت های استان خسارت زده است، اظهار کرد: علی رغم بارندگی های رگباری و حجم بالای بارش ها تلفات جانی نداشتیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه به دنبال این بارش ها ۹۷ روستای استان گرفتار سیلاب شدند، افزود: در ۲۴ ساعت ابتدایی حادثه کلیه محورهای مواصلاتی استان که برخی کاملاً مسدود شده بود، بازگشایی شد.

وی از امدادرسانی به هزار و ۴۰۶ روستا در این بارندگی ها خبر داد و گفت: با تلاش نیروهای امدادی ۲۸ نفر از مرگ حتمی نجات یافته اند.

آبگرفتگی ۴۶ واحد مسکونی در استان

میرجلیلی از خسارت سیل به ۱۰۳ رشته قنات خبر داد و گفت: تاکنون ۲۲ رشته قنات و ۱۵ منبع آبی احیا شده و مابقی در دست اقدام است.

وی بیان کرد: ۴۶ واحد مسکونی در بیرجند، سربیشه و خوسف دچار آبگرفتی شده و بلافاصله توسط امدادگران و نجاتگران هلال احمر رفع عیب شدند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی با اشاره بیمه حوادث ۸۶ هزار واحد مسکونی روستایی در استان بیان کرد: این امر کمک شایانی به جبران خسارت های ناشی از حوادث می کند.

وی خواستار آگاه سازی مردم و ارائه مباحث پیشگیرانه از سوی رسانه ها و متولیان شد و افزود: همچنین از شهروندان خواستاریم در هیچ بازه زمانی در مسیر رودخانه ها قرار نگیرند.‌

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا هشدارها در بارندگی های اخیر کم رنگ بوده است، گفت: مدیریت بحران بر اساس هشدارهای هواشناسی عمل می کند که طی این بارندگی ها، هشدار سطح زرد اعلام شده بود.

میرجلیلی با اشاره به سیل های سال گذشته در استان بیان کرد: طی سال گذشته تنها در بخش کشاورزی ۹۷ میلیارد تومان کمک بلاعوض و بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان تسهیلات چهار درصد پرداخت شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *