آتش سوزی در مراتع خداآفرین ادامه دارد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به وقوع آتش‌سوزی در مراتع مشجر مشرف به جنگل‌های ارسباران، گفت: به محض دریافت خبر آتش سوزی نیروهای آتش نشانی و محیط بانی در محل مستقر شدند و تلاش برای مهار این آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد.

محمدباقر هنربر اظهار کرد: با توجه به سختی کار در این منطقه به دلیل وزش باد شدید و صعب العبور بودن منطقه و نیز کمبود نیرو برای مهار آتش سوزی، از دستگاه های امدادی شهرستان کلیبر همچنین از هلال احمر و آتش نشانی و امداد کوهستان تبریز نیز نیرو به منطقه اعزام شده است.

وی با بیان اینکه فرماندار خداآفرین در منطقه حضور دارد، گفت: پیگیر وضعیت هستیم و در صورت نیاز به بالگرد،از فردا اعزام می شود.

مدیرکل بحران آذربایجان شرقی ادامه داد: به دلیل عدم آنتن‌دهی تلفن‌های همراه در این محدوده، تا این لحظه نتوانسته‌ایم جزئیات دقیق‌تری از این حادثه کسب کنیم و به محض دسترسی به اطلاعات بیش‌تر، اطلاع‌رسانی می کنیم.

هنربر همچنین از آتش سوزی در مناطق جنگلی نوجه ده و صومعه کلیبر از صبح امروز و اطفای کامل آتش در این مناطق خبر داد.

تیر ماه امسال هم منطقه قره تیکانلوی شهرستان خداآفرین دچار آتش سوزی شد.

جنگل های ارسباران در سال گذشته نیز به مدت ۴ روز در ۳ نقطه متقاوت در شهرستان مرزی خداآفرین به دلیل خطای انسانی دچار آتش سوزی شد. 

گفته می شود در این حادثه حدود ۳۰۰ هکتار از این جنگل ها در آتش سوخت. 

جنگل های ارسباران با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت از بکرترین مناطق جنگلی ایران به لحاظط تنوع گونه های گیاهی و جانوری آن شمرده می شود، به گونه ای که گفته می شود ۱۵ تا ۲۰ درصد مجموع گونه های گیاهی شناخته شده کشورمان در این لکه جنگلی یافت می شود. 

جنگل های ارسباران که در شمال و شمال شرق تبریز در محدوده شهرستان های ورزقان، کلیبر، خداآفرین و جلفا پراکنده شده است، علاوه بر تنوع و غنای ژنتیکی از نظر جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی نیز حایز اهمیت فراوان است. 

همین ویژگی ها سبب شده که پرونده جنگل های ارسباران برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *