سمنان در وضعیت خشکسالی شدید قرار گرفت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، ایرج مصطفوی، مدیرکل هواشناسی استان سمنان روز چهارشنبه ۲۵ تیر گفت: مجموع خشکسالی استان سمنان در خرداد ۹۹ به طور میانگین ۲۹ درصد مساحت استان بود.

وی درباره خشکسالی ۱۰ ساله استان سمنان به میزان ۸۲ درصد مساحت استان در شاخص SPEI یا استاندارد بارش، تبخیر و تعرق، افزود: در ۱۲ ماه منتهی به خرداد امسال ۲۹ درصد وسعت استان تحت تاثیر خشکسالی، ۲۸ درصد در وضعیت ترسالی و ۴۳ درصد در وضعیت عادی قرار داشت. طبق جدول اعلام شده از سوی مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران کشور، شهرستان سرخه با ۴۳.۱ درصد بیشترین درصد خشکسالی خرداد ۹۹ را داشت و مساحت خشکسالی این ماه در شهرستان مهدیشهر کمترین میزان در استان و صفر بود.

مصطفوی اظهار داشت: طبق آمار کشور بیشترین مساحت خشکسالی خرداد ۹۹ در استان سمنان پس از سرخه، به ترتیب شهرستان دامغان با ۴۰.۶ درصد، آرادان با ۴۰ درصد، سمنان با ۳۰.۵ درصد، شاهرود با ۲۸.۲ درصد، میامی با ۱۲.۸ درصد و گرمسار با ۵.۹ درصد مساحتشان ثبت شد. بر همین اساس، مهدیشهر با ۹۶.۳ درصد بیشترین مساحت ترسالی استان سمنان در خرداد ۹۹ را به خود اختصاص داد.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان خاطرنشان کرد: بیشتر نقاط استان در خرداد ۹۹ در وضعیت خشکسالی متوسط تا بسیار شدید قرار داشت، به جز مناطق شمالی استان که در وضعیت متوسط ترسالی بود، وضعیت اکثر مناطق استان سمنان به سمت خشکسالی خفیف تا متوسط تغییر کرد.

تابستان ۹۹ پیش‌بینی می‌شود میانگین دمای هوا بین نیم تا ۲ درجه سانتیگراد نسبت به شاخص بلندمدت در استان سمنان افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *