۲۳ درصد از مساحت زاهدان از خشکسالی خارج شد

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی سیستان و بلوچستان گفت: در حالی تا پایان خرداد سال گذشته ۱۰۰ درصد از مساحت زاهدان درگیر خشکسالی بود که در یک سال گذشته بیش از ۲۳ درصد از مساحت این شهرستان از خشکسالی خارج شده است.

اله بخش ریگی در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: بررسی شاخص خشکسالی ۱۰ ساله «SPEI»  موسوم به شاخص استاندارد شده بارش، تبخیر و تعرق زاهدان نشان می دهد که مساحت تحت تأثیر خشکسالی این شهرستان به شکل خیره کننده ای کاهش یافته است طوری که هم شدت خشکسالی کاهش یافته و هم ۲۳ درصد از محدوده درگیر دیگر دچار خشکسالی نیست.

وی افزود: علاوه بر زاهدان بخش اندکی از مساحت شهرستان های ایرانشهر، چابهار، خاش، سراوان، میرجاوه، نیمروز و هامون نیز از خشکسالی خارج شده است که مقدار آن بسیار ناچیز است و تنها ۲۳۰۰ کیلومتر مربع از مساحت استان را دربر می گیرد.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد:  اگرچه حدود ۸۵۰۰ کیلومتر مربع از مساحت زاهدان و ۲۳۰۰ کیلومتر مربع از هفت شهرستان دیگر از خشکسالی خارج شده اما هنوز بیش از ۹۴ درصد از مساحت استان درگیر خشکسالی است.

ریگی اضافه کرد: در این بین  ۷۶.۳ درصد از مساحت زاهدان درگیر درجات مختلف خشکسالی است به نحوی که ۲۸.۴ درصد درگیر خشکسالی بسیار شدید، ۱۶.۲ درصد خشکسالی شدید و ۳۱.۷ درصد درگیر خشکسالی متوسط و خفیف است.

وی ادامه داد: بر اساس خروجی مدل های بلند مدت بارش انتظار می رود بارش های سیستان و بلوچستان در سه ماه آتی در محدوده نرمال و بیش از نرمال باشد بنابراین می توان گفت که احتمال می رود روند تدریجی خروج بخش هایی از استان از خشکسالی حداقل تا سه ماه دیگر ادامه دارد.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بخشی از رژیم بارشی استان در نتیجه فعالیت سامانه مونسون هند تأمین می شود که با توجه به قوی ظاهر شدن این سامانه در سال جاری، انتظار می رود الگوی بلندمدت بارش تابستان استان امسال تکرار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *