تداوم آلودگی نفتی منابع آب و خاک منطقه سرخون شهرستان اردل

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، شهرام احمدی مدیرکل حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری در نشست بررسی مشکلات آلودگی نفتی منطقه سرخون گفت: با توجه به نمونه‌گیری‌ها متوالی در فصول و مقاطع زمانی مختلف، جواب آزمایشات موجود، آلودگی منابع آب و خاک منطقه سرخون شهرستان اردل همچنان ادامه دارد.

او افزود: خط لوله انتقال نفت مارون که از استان عبور می‌کند ،تاکنون چهار بار دچار شکستگی شده است و از سال ۹۰ بر اثر نشست ترکیبات نفتی به آب چشمه سرخون ۲۱ روستا و ۱۰ مزرعه پرورش ماهی دچار آلودگی شده است.

احمدی ادامه داد: آخرین باری که این خط لوله دچار شکستگی شد، مربوط به سال ۹۵ است و در طول این سالها هنوز منبع آلودگی نفتی در این منطقه شناسایی نشده است.

احمدی، با اشاره به اهمیت کمی و کیفی آب چشمه سرخون، تصریح کرد: با توجه به نمونه‌برداری‌های بسیار و آزمایش آب چشمه در فصول مختلف کم‌آبی و پرآبی، این منبع آبی همچنان آلوده است و منبع پایداری به شمار نمی‌رود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: با توجه به مشخص نشدن منبع آلودگی و میزان انتشار آن، می‌طلبد مسئولان مربوطه اقدامات لازم را در این خصوص داشته باشند.

علی اکبر صبا معاون شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست از انجام عملیات ردیابی مسیر آلودگی چشمه سرخون از آذرماه سال گذشته خبر داد و گفت: با انجام عملیات ردیابی مسیر آلودگی را تشخیص داده‌ایم.

او افزود: با توجه به اینکه سرعت و مسیر آلودگی نفتی در منطقه سرخون تشخیص داده شده است می‌طلبد با بهره‌گیری از تحقیقات دانشگاهی در راستای رفع این آلودگی هرچه سریع‌تر اقدام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.