واکسن آنفلوانزا برای بیماری کووید۱۹ ایمنی ایجاد نمی کند

جامعهسلامت و پزشکی

واکسن آنفلوانزا برای بیماری کووید۱۹ ایمنی ایجاد نمی‌کند

اشتراک گذاری:

  • کد خبر: ۳۲۷۳۰
  • ۱۳ تیر ۱۳۹۹ – ۱۳:۳۸

واکسن آنفلوانزا برای بیماری کووید۱۹ ایمنی ایجاد نمی‌کندرئیس اداره مراقبت بیماری‌‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: واکسن آنفلوانزا به هیچ عنوان برای بیماری کووید۱۹ ایمنی ایجاد نمی‌کند، اما با شروع فصل سرد سال در پاییز که احتمال هم‌زمانی آنفلوانزا و کووید۱۹ وجود دارد، حتما باید واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های هدف و پرخطر تزریق شود.

به گزارش شهرآرانیوز، دکتر حسین عرفانی گفت: واکسن آنفلوانزا، واکسنی خوب، بدون ضرر و مؤثر برای بیماری آنفلوانزا است اما برای سرماخوردگی و بیماری کووید۱۹ کاربرد و اثری ندارد.

وی  خاطرنشان کرد: علائم اصلی بیماری کووید ۱۹، علائم تنفسی است و ممکن است در سیستم گوارشی بدن از جمله کلیوی و ادراری نیز علائمی وجود داشته باشد اما برخی علائم عمومی مانند تب، سردرد، احساس ضعف، خستگی و کوفتگی نیز ممکن است در بیماران وجود داشته باشد.

پرهیز از تماس با بیماران کووید۱۹

رئیس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: توصیه اکید ما پرهیز از تماس با بیماران کووید۱۹ است اما اگر تماسی با این بیماران داشته باشیم، باید حتما به مدت دو هفته جداسازی از سایرین را مورد نظر داشته باشیم و اگر به علائم مشکوکی برخورد کردیم، از سامانه های ۱۹۰ و ۴۰۳۰ مشاوره تلفنی بگیریم و در صورت نیاز، به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنیم.

دکتر عرفانی تأکید کرد: رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و فیزیکی یکی از بهترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به کووید۱۹ است. باید همچنان در خانه بمانیم و فقط در مواقع ضروری یعنی برای کار و شغل و همچنین خریدهای مایحتاج ضروری از منزل خارج شویم و در این موارد نیز باید فاصله فیزیکی و بهداشت دست و تنفس رعایت شود تا انتقال بیماری به حداقل برسد. 

بنابر گزارش وبدا، وی یادآور شد: حتما باید به غربالگری کرونا توجه ویژه ای داشته باشیم تا بیماران در مراحل اولیه بیماری، تشخیص داده شوند. شناسایی بیماران در مراحل اولیه چندین مزیت دارد؛ یکی اینکه احتمال سرایت ویروس به دیگران، کاهش می یابد. دیگر اینکه احتمال تغییر وضعیت بیماران به شدید و بدحال و در نهایت مرگ و میر کاهش پیدا می کند بنابراین باید بیماران را در مراحل اولیه شناسایی کنیم تا باعث انتقال ویروس به دیگران نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *