آتش سوزی در 135 هکتار از مراتع علی آباد نیزار

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، سید محمد سجادی یکشنبه اول تیر اضافه کرد: این آتش‌سوزی که از بعدازظهر دیروز آغاز شده بود ساعت یک بامداد امروز مهار شد.

وی عنوان کرد: علت این آتش‌سوزی گسترده در مراتع علی‌آباد نیزار مانند بسیاری از نمونه‌های دیگر آن، عوامل انسانی و سهل‌انگاری بوده‌ است.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری قم یادآور شد: این آتش‌سوزی از مراتع پایین‌دست علی‌آباد نیزار به دلیل سوزاندن چند تکه چوب خشک توسط اهالی برای جلوگیری از سرایت آفت آغاز و چنین حجمی از خسارت به مراتع طبیعی را به وجود آورد.

سجادی گفت: با تلاش نیروهای امدادی و اهالی روستا از سرایت آتش به‌صورت جدی به ذخیره‌گاه‌های بادامچه که حفاظت از آن‌ها الزام قانونی دارد، جلوگیری شد.

وی ابراز کرد: در آتش‌سوزی‌های جنگلی و مراتع به دلیل صعب العبور بودن منطقه امکان امدادرسانی با تجهیزات ویژه آتش‌نشانی وجود ندارد و چاره‌ای جز استفاده از بیل، شن کش و آتشکوب برای مهار آن نیست.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری قم افزود: همچنین وزش باد شدیدی که از غروب دیروز آغازشده بود نیز مهار آتش را با دشواری همراه کرده بود.

۹۰۰ هکتار از عرصه‌های مرتعی قم در آتش سوخت

وی با ابراز نگرانی شدید از آتش‌سوزی مراتع طبیعی استان گفت: از ابتدای سال ۹۹ در ۳۶ نوبت آتش‌سوزی بیش از ۹۰۰ هکتار از مراتع طعمه حریق شده است. سال ۹۸ و تا پایان شهریورماه درمجموع ۹۶ نوبت آتش‌سوزی هزار و ۲۰۰ هکتار از مراتع از بین رفته بود.

سجادی ادامه داد: با این روندی که در آتش‌سوزی‌های مراتع استان مشاهده می‌شود تا پایان شهریورماه ۹۹ ممکن است بخش بسیار زیادی از مراتع قم براثر آتش‌سوزی از بین برود.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری قم اظهار کرد: علت اصلی تمام آتش‌سوزی مراتع در قم عوامل انسانی است و تاکنون برای ۲ فرد متخلف در این رابطه پرونده قضایی تشکیل‌ شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.