وقوع زلزله فرضی ۶.۲ ریشتری سرخه دیزج طارم | زلزله فرضی آمادگی جمعیت هلال احمر را محک زد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، حوادث غیرمترقبه و بلایا، اغلب وقایعی غیرقابل کنترل هستند که در مناطق مختلف جهان به انواع متفاوت رخ می‌دهد.

حوادث غیرمترقبه‌ای همچون زلزله که مخرب‌ترین حادثه طبیعی است که وقوع آن زمان و مکانی نمی‌شناسد و اثرات ناگهانی دارد که بدون  هشدار قبلی رخ می‌دهد، امکان وقوع آن در هر زمان از سال و در هرلحظه‌ای از شبانه‌روز دور از انتظار نیست.

اما لازم است دستگاه‌های ذی‌ربط مراحل رفتاری قبل، حین و بعد از زلزله را به شهروندان در سطح شهرها و روستاها آموزش دهند.

جمعیت هلال‌احمر در تلاش برای گسترش آموزش همگانی است در حالیکه همه مردم از این آموزش‌ها برخوردار نیستند که می‌تواند خسارت‌های اقتصادی و جانی را کاهش دهد.

لذا ضروری در سطح استان، ساماندهی یا تدوین ساختاری مناسبی برای مدیریت بحران به‌منظور مقابله با زمین‌لرزه، کاهش خطر، پاسخگویی، امداد و نجات، خدمات پشتیبانی و بهبود و بازسازی، انجام شود که به بهانه سالروز زلزله طارم سال ۶۹ جمعیت هلال‌احمر استان زنجان به برگزاری مانور فرضی زلزله ۶.۲ ریشتری بدون اطلاع قبلی کارکنان خود اقدام کرد تا توانایی و میزان آمادگی‌های آن‌ها را بسنجد.

درصدد تقویت  توانایی نیروهای هلال‌احمر در بحران‌ها هستیم

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان زنجان شامگاه شنبه در حاشیه این مانور فرضی افزود: امروز مصادف با سالگرد زلزله شهرستان طارم و رودبار سال ۶۹ است که این حادثه خسارت‌های سنگین جانی و مالی را در این استان و استان‌های همجوار وارد کرد و به همین مناسبت مانور فرضی از پیش تعیین‌شده‌ای برای بررسی نقاط ضعف و قوت پیش‌بینی کردیم تا میزان آمادگی در برابر بلایای طبیعی ارتقا یابد.

شهرام میرزایی تاکید کرد: مانور فرضی زلزله ۶، ۲ ریشتری سرخه دیزج طارم با مسئولان جمعیت هلال‌احمر کشور و استاندار زنجان و مسئولان ارشد هماهنگی شد و هیچکدام از نیروهای عملیاتی از ساعت و زمان این مانور فرضی اطلاعی نداشتند.

وی بیان کرد: این زلزله فرضی ساعت ۱۸:۴ شامگاه شنبه در منطقه سرخه دیزج شهرستان طارم اعلام شد که روستاهای تشویر، دستجرده و روستای ذاکر را متاثر از این حادثه لحاظ کردیم تا جمعیت هلال‌احمر شهرستان زنجان نیز وارد عملیات شود.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان زنجان گفت: بلافاصله پس از وقوع زمین‌لرزه سرخه دیزج تیم‌های ارزیاب به مناطق زلزله‌زده اعزام شدند و گزارش‌های اولیه خود را ارائه دادند و به‌تبع آن مرکز EOC  (مرکز عملیات اضطراری) جمعیت هلال‌احمر استان نیز که ۲۴ ساعته پاسخگوی حوادث و اتفاقات است موضوع هماهنگی و اطلاع‌رسانی دعوت از مدیران، معاونان، همکاران، داوطلبان و امدادگران را انجام داد و سپس جلسه مدیریت بحران تشکیل شد.

میرزایی اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌های لازم انجام و در سطح همه شعب جمعیت هلال‌احمر استان وضعیت قرمز اعلام شد، همه همکاران در شهرستان‌های استان زنجان موظف شدند داوطلبان، جوانان و امدادگران را فراخوان داده و در شعب حاضر و آماده شوند.

وی یادآوری کرد: به‌منظور ارزیابی میزان توانایی و پاسخگویی همکاران و امدادگران به حوادث و سوانح، دستور اسکان اضطراری داده شد و در حین عملیات در روستاهای سرخه دیزج و ذاکر برپایی چادر انجام شد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان زنجان گفت: بلافاصله از برخی شعب نیز اقلام بارگیری و به منطقه زلزله‌زده اعزام شد.

میرزایی خاطرنشان کرد: حوادث و بلایای طبیعی در سطح کشور متعدد وجود دارد، به‌ویژه در استان زنجان حوادث مختلفی داشتیم که آمادگی در برابر این حوادث و نقاط ضعف و قوت باید مورد پایش قرار گیرد تا آمادگی لازم در حوادث واقعی محقق شود و در کمترین زمان ممکن خدمات را به آسیب دیدگان ارائه دهیم.

مانورهای زلزله آمادگی در برابر حوادث را افزایش می‌دهد

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان با قدردانی از مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر در خصوص تعریف سناریوی زلزله ۶، ۲ ریشتری سرخه دیزج به مناسبت سالگرد زلزله طارم گفت: برگزاری این مانورها موجب همکاری‌های بیشتر و تقویت نقاط مثبت است.

صفی الله کرامتی اظهار کرد: باوجود اینکه جمعیت هلال‌احمر نیروهای تشکیلاتی دارد اما بیشترین حجم از کار آن برعهده اعضای داوطلبان آن خواهد بود.

وی تاکید کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۵۳ نوع حادثه در سطح استان زنجان اتفاق افتاده است، بیشترین آن آتش‌سوزی بود که با همکاری و تعامل بین دستگاهی اطفا شد.

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان گفت: باید آگاهی و اطلاع‌رسانی به مردم بیشتر باشد تا در مواقعی که در تفریح و گردش در مناطق کوهستانی و مراتع استان هستند از روشن کردن آتش بپرهیزند و در صورت روشن کردن نیز از خاموش شدن آن اطمینان داشته باشند تا شاهد حوادث ناگوار در مراتع و جنگل‌ها نباشیم.

آمادگی در برابر زلزله فرضی ۶.۲ ریشتری طارم مطلوب بود

معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان زنجان نیز افزود: به‌محض اعلام لحظه وقوع زلزله در شهرستان طارم همه نیروهای این شهرستان اعم از امدادگران، داوطلبان و جوانان با آمادگی کامل حضور یافتند و بارگیری اقلام امدادی انجام شد.

غفور آقاجانلو تاکید کرد: تیم‌های ارزیاب به روستاهای سرخه دیزج و تشویر اعزام و ارزیابی‌های اولیه  انجام شد.

وی اظهار کرد: تعامل با فرمانداری شهرستان طارم رضایت‌بخش بود، چهار خودروی کمک دار برای انتقال اقلام امدادی و نیروها در اختیار هلال‌احمر قرار گرفت و جست‌وجوی اولیه و ارتباط با دهیاران انجام و با گشت در روستاهای متاثر از زلزله تعداد مصدومان و خسارت‌ها برآورد و به مرکز EOC  جمعیت هلال‌احمر استان  زنجان اعلام شد.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان زنجان گفت: با حضور معاون فرماندار و دبیر بحران شهرستان طارم اسکان اضطرار در روستای سرخه دیزج انجام شد.

زلزله فرضی سرخه دیزج ۷۹ مصدوم و ۹ کشته داشت

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان زنجان در گزارش اولیه از زلزله شهرستان طارم به مرکز EOC سازمان امداد و نجات هلال‌احمر کشور گفت:  زلزله فرضی ۶.۲ ریشتری در روستاهای تشویر، سرخه دیزج، ذاکر و دستجرده  ۷۹ مصدوم و ۹ فوتی برجا گذاشت.

شهرام میرزایی ادامه داد: تیم‌های ارزیاب از شهرستان طارم و زنجان به روستای زلزله‌زده اعزام‌شده‌اند.

وی تاکید کرد: این زلزله در روستای سرخه دیزج ۹۹ خانواری با ۳۷۰ نفر جمعیت  ۷۸ آسیب‌دیده  و ۲ فوتی بر جا گذاشت.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان زنجان گفت: در روستای تشویر نیز ۴۴ نفر آسیب‌دیده‌اند، تعداد مصدومان این زلزله تاکنون ۳۳ نفر است و این روستا یک هزار و ۲۴۹ خانوار دارد.

میرزایی  افزود: در روستای دستجرده زلزله ۶.۲ ریشتری هفت فوتی برجا گذاشت، تعداد مصدومان در این روستا تاکنون ۴۶ نفر هستند.

وی یادآوری کرد: تخریب احتمالی در این روستا ۳۰ درصد تخمین زده‌شده است.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان زنجان گفت: پایگاه‌های فعال در روستای دستجرده پایگاه فوریت‌های پزشکی، پایگاه بسیج، خانه بهداشت و یک سالن ورزشی است.

میرزایی تاکید کرد: با هماهنگی مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان مقررشده این سالن ورزشی در اختیار جمعیت هلال‌احمر قرار گیرد.

وی یادآوری کرد: اسکان اضطراری در روستای سرخه دیزج داریم که ۲۰ چادر به همین منظور برپا می‌شود.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان زنجان گفت: تعداد خانوارهای درگیر زلزله فرضی ۶.۲ ریشتری سرخه دیزج شهرستان طارم تا شعاع ۱۰ کیلومتری سه هزارو ۶۰ خانوار تحت تاثیر این زمین‌لرزه هستند.

میرزایی خاطرنشان کرد: تیم‌های آنست و واکنش سریع استان زنجان در حال اعزام به منطقه زلزله‌زده هستند و تیم واکنش سریع شهرستان ابهر در حالت آماده‌باش برای اعزام قرار  دارد.

وی ادامه داد: برای تیم امداد کوهستان فراخوان داده‌ایم تا در پایگاه حضور داشته باشند با توجه به مسافت نزدیکی که به منطقه دارند.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان زنجان گفت: در حال حاضر بسته‌های مواد غذایی ۲۴ و ۷۲ ساعته بارگیری و در حال اعزام به منطقه زلزله‌زده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *