آتش سوزی پنج هکتار از عرصه های منابع طبیعی دلیجان

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک؛ به نقل از منابع طبیعی و آبخیزداری دلیجان نصرالهی اظهار کرد: عرصه‌های طبیعی استان به دلیل گرمای هوا و خشک شدن پوشش گیاهی، امسال زودهنگام مستعد آتش‌سوزی شد و مراقبت‌های لازم در این زمینه افزایش یافته است.

وی افزود: آتش‌سوزی در عرصه‌های مرتعی این شهرستان پارسال از تیرماه شروع شد اما امسال تاکنون حدود پنج هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی دلیجان طعمه آتش شده که خسارت ناشی از آن، ۱۵۰ میلیون ریال برآورد شده است.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری دلیجان گفت: بهار امسال در دلیجان پربارش بود و این مهم موجب رشد علف‌های هرز بیشتری در سطح مراتع شده و اکنون که به علت گرمای هوا بیشتر پوشش گیاهی خشک است با کوچکترین سهل‌انگاری بهره‌برداران منابع طبیعی و گردشگران سرمایه‌های طبیعی می‌تواند در آتش بسوزد.

نصرالهی در ادامه بیان کرد: روستاهای جاسب و راونج از پوشش گیاهی خوبی برخورداراست که باید بهره‌برداران و گردشگران از برپاکردن آتش در عرصه‌های طبیعی این منطقه خودداری کنند.

وی ادامه داد: به‌منظور جلوگیری از آتش‌سوزی‌های احتمالی نیاز است که همه مردم نکات ایمنی را رعایت کنند.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری دلیجان استفاده از ظرفیت مردمی را راهکار پیشگیری و مقابله با آتش‌سوزی مراتع و منابع طبیعی بیان کرد و گفت: به‌منظور مدیریت بهینه منابع طبیعی و پیشگیری از حریق در مراتع نباید به امکانات محدود اداره منابع طبیعی بسنده نکرد.

به گفته وی از مجموع ۲۲۰ هزار هکتار اراضی ملی مرتعی دلیجان، ۶۶ هزار هکتار مراتع درجه یک، ۶۶ هزار هکتار مراتع متوسط و بقیه فقیر و بسیار فقیر هستند. در شهرستان ۵۰ هزار نفری دلیجان یک هزار و ۶۰۰ خانوار دامدار دارای پروانه چرا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *