سطح آلودگی ملخ صحرایی در نهبندان افزایش یافت

روز پنجشنبه در دیدار با کارکنان جهاد کشاورزی نهبندان به مناسبت هفته جهاد کشاورزی افزود: کمبود نیروی انسانی، تجهیزات و ماشین آلات مهمترین مشکل شهرستان در مبارزه با ملخ صحرایی است.

وی گفت: ملخ صحرایی از سال گذشته وارد شهرستان شد ولی این آفت در سال جاری هجوم طغیانگری دارد که باید به موضوع هجوم ملخ صحرایی به عنوان چالش استانی نگاه شود و از ظرفیت سایر شهرستان‎ها به خصوص نیروی انسانی استفاده شود.

فرماندار نهبندان بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از ظرفیت کارشناسان جهاد در سایر شهرستان‌ها استفاده یا مجوز بکارگیری نیروی آزاد را برای شهرستان صادر کند.

وی گفت: تاکنون مبارزه و سم پاشی با ملخ صحرایی در حدود ۲۲ هزار هکتار از اراضی شهرستان نهبندان انجام شده و اکنون پوره‌های ملخ در حال تبدیل به ملخ کامل هستند.

بیکی افزود: هنوز هواپیمای سم پاش از مرکز کشور به شهرستان ارسال نشده که با توجه به تکثیر پوره‌ها و تبدیل شدن آنها به ملخ کامل، ارسال آن نیاز ضروری است.

وی همچنین گفت: جهش‌های خوبی در بخش کشاورزی شهرستان به ویژه در زمینه آبیاری نوین، احداث سازه‌های آبخیزداری، مرمت قنوات و احداث گلخانه‌ها صورت گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه باید برای ظرفیت‌های نهبندان به خصوص در بخش کشاورزی و دامداری برنامه‌های عملیاتی داشته ‌باشیم افزود: تاکنون ۳۰ درصد از اراضی کشاورزی نهبندان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده که از میانگین استانی هم بیشتر است.

فرماندار نهبندان اظهار داشت: مبارزه با ملخ صحرایی چالش‌هایی را در سایر فعالیت‌ها و ماموریت‌های جهاد کشاورزی شهرستان ایجاد کرده است اما از کارکنان جهاد کشاورزی می‌خواهیم که ماموریت خود مبنی بر توسعه بخش کشاورزی را در کنار مبارزه با این آفت دنبال کنند.

 وی گفت: مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان با توجه به وضعیت کم آبی استان و شهرستان تمرکز و وقت ویژه‌ای برای احداث گلخانه بگذارد و افرادی که تمایل دارند، حمایت شوند تا در زمینه احداث گلخانه ورود پیدا کنند.

وی عنوان کرد: تکمیل صنایع فرآوری محصولات کشاورزی یکی از حلقه‌های مفقود بخش کشاورزی است که نیاز است برای افزایش ارزش افزوده محصولات کشاورزی به این سمت حرکت کنیم.

نخستین مورد هجوم ملخ صحرایی اوایل اردیبهشت امسال در مناطقی از شهرستان نهبندان شناسایی شد و چند شهرستان دیگر استان را هم درگیر کرد.

به گفته مسوولان استان ملخ‌های صحرایی از استان‌های همجوار وارد خراسان جنوبی شده‌اند.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و نهبندان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بیرجند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *