آغاز پیک چهارم کرونا در خراسان جنوبی | ۶۰ درصد انتقال بیماری در خانه ها روی می دهد

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، کامبیز مهدی‌زاده اظهار کرد: با توجه به روند مبتلایان به ویروس کرونا طی ۱۰ روز گذشته متاسفانه به نظر می‌رسد که وارد مرحله چهارم یا پیک چهارم اپیدمی در استان خراسان جنوبی شدیم و می‌طلبد همه هم‌استانی‌ها پروتکل‌ها و ضوابط را در هرجا که حضور دارند، رعایت کنند.

وی افزود: براساس بررسی‌هایی که اخیرا انجام شده بیش از ۶۰ درصد موارد ابتلا و انتقال کرونا در منزل صورت می‌گیرد، بنابراین لازم است دقت بیشتری در این محل انجام شود، به‌خصوص افرادی که بیماری را دارند و تشخیص داده شده حتما قرنطینه خانگی را به طور دقیق رعایت کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: اگر این افراد مجبور به حضور در اجتماعات و جایی هستند که تراکم جمعیت وجود دارد، حتما از ماسک و دستکش استفاده کنند و فاصله یک تا دو متر با دیگران رعایت شود.

وی بیان کرد: باید به هم تذکر دهیم، شاید باعث شود افرادی که کمتر نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند، این موارد را رعایت کنند و کمتر باعث انتقال بیماری به دیگران شوند.

مهدی‌زاده پیش از این گفته بود: از ابتدای شیوع همه‌گیری کرونا شاهد سه پیک بیماری در خراسان جنوبی بودیم که پیک نخست همزمان با کل کشور در پایان اسفند ۹۸ و اوایل فروردین ۹۹ اتفاق افتاد و ناشی از همه‌گیری عمومی در کشور بود.

وی اضافه کرد: پیک دوم در پایان دهه دوم فروردین با شیوع فعالیت اداری و بیرون آمدن مردم از منازل و کمتر شدن توصیه‌های در خانه ماندن، رخ داد و زمان پیک سوم نیز اواسط اردیبهشت امسال بود که با شروع کار کسبه و بیشتر شدن تماس مردم با یکدیگر اتفاق افتاد.

استان خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و براساس آخرین آمار، شهرستان‌های بیرجند و نهبندان در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *