آلودگی 7 رودخانه همدان به فاضلاب

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، فرهاد بختیاری‌فر گفت: از سالیان دور مردم همدان به علت نبود شبکه جمع‌آوری فاضلاب چاه‌های جذبی حفر می‌کردند، به علت حجم بالای فاضلاب خانگی و برای جلوگیری از پر شدن چاه‌های جذبی مردم فاضلاب خود را به بیرون از منزل خود رها می‌کردند.

وی اظهارکرد: رودخانه‌های خروجی شهر همدان بیشترین آلودگی را دارند، با توجه به جمعیت شهری و وجود چهار رودخانه و زیرشاخه‌های گسترده در سطح شهر همدان بیشترین آلودگی رودخانه‌ها مربوط به شهر همدان است.

معاون بهره‌برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب استان همدان افزود: شرکت آب و فاضلاب استان توانسته رودخانه عباس‌آباد و زیرشاخه فرعی این رود در حصار مطهری را از فاضلاب پاک‌سازی کند و فاضلاب این رودخانه جمع‌آوری‌شده است.

بختیاری‌فر با اشاره به اینکه ۶۵ درصد از جمعیت شهری استان زیرپوشش شبکه فاضلاب است، ادامه داد: دبی ورودی به تصفیه‌خانه فاضلاب ۱۳۰. ۷۰۰ مترمکعب در شبانه‌روز است.

معاون بهره‌برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب استان همدان تصریح کرد: پاک‌سازی فاضلاب رودخانه عین‌آباد تویسرکان در حال اجراست که هزینه آن ۵۰ میلیارد ریال بوده و تاکنون ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی افزود:با توجه به تصفیه فاضلاب جمع‌آوری‌شده از رودخانه‌ها، پس از جمع‌آوری فاضلاب توسط شبکه جمع‌آوری فاضلاب به تصفیه‌خانه انتقال می‌یابد و پس از تصفیه بار آلودگی آن پایین آمده و برای مصارف کشاورزی و صنعت استفاده‌شده یا قابلیت رهاسازی در طبیعت دارد.

بختیاری‌فر درباره اقدامات شرکت آبفا در راستای جلوگیری از آلودگی رودخانه‌ها گفت: شرکت آبفا موفق به ساخت هفت تصفیه‌خانه با ظرفیت ۱۷۷ هزار و ۵۰۰ مترمکعب در شبانه‌روز، اجرای ۴۱ کیلومتر خط انتقال، اجرای ۱۴۴ کیلومتر شبکه فاضلاب در سطح استان با صرف هزینه ۲۳۶۰ میلیارد ریال امسال آغاز به طرح فاضلاب کرده است و برای اتمام کامل آن نیاز به ۶۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.