توفان های عصرگاهی اردبیل را فرا می گیرد

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای اردبیل با توجه به تازه‌ترین نقشه‌های همدیدی و تصاویر دریافتی از ماهواره و شرایط فصلی دست کم به مدت پنج روز در پهنه گسترده‌ای از استان اردبیل گسترش ابرهای توفان‌زای کومولونیمبوس از حوالی ظهر تا اواخر شب و وقوع آذرخش، رگبار باران و در بعضی نقاط تگرگ همراه با تندبادهای موقت انتظار می رود.

مدیرکل مدیریت بحران اردبیل با استناد به اطلاعیه هواشناسی به ساکنان این استان درباره خطرهای احتمالی ناشی از این اغتشاشات جوی هشدار داد.

فرهاد عبدالعلی‌پور گفت: پرهیز از قرارگیری در حواشی و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها به دلیل سیلاب‌های احتمالی، خودداری از هرگونه کوهنوردی و صعود به بلندی‌های منطقه و عدم ماندن در فضاهای باز و پرهیز از به چرا بردن احشام هنگام وقوع رعد و برق و رگبار باران و تگرگ از جمله این موارد ایمنی هستند.

طی چند روز گذشته براثر وقوع توفان‌های تندری و بارش تگرگ و جاری شدن سیلاب در بعضی نقاط استان اردبیل خساراتی به منازل روستایی، کشتزارها و باغ‌ها وارد شده است.

پیشینیان اردبیل از اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد را در اصطلاح محلی قیرخ ایکیندی یعنی (۴۰ عصر) می‌نامند و بر این باورند که در اکثر سال‌ها در این بازه زمانی هر عصر رگبار و رعد و برق به وقوع می‌پیوندد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *