وقوع سیل در مناطق کوهستانی اردبیل | هشدار به اهالی دره رود اصلاندوز

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، بعدازظهر روز شنبه ۱۷ خرداد در مناطقی از شمال استان اردبیل شاهد بارش شدید باران بودیم که این بارندگی‌ بهاری موجب وقوع سیلاب شدید در مناطق کوهستانی شده است.  

به این ترتیب از ساعات اولیه آغاز بارش بهاری روز شنبه ۱۷ خرداد در محموده روستاهای کنگرلو از توابع شهرستان مشگین‌شهر و آقامحمد بیگلو از توابع شهر انگوت شاهد وقوع سیلاب عظیم بودیم که روان آب ایجاد شده به سمت روستاهای اطراف با سرعت حرکت کرد و در نهایت در برخی مناطق بخصوص در کشتزارها خساراتی ایجاد کرد.  

این درحالی است که اگرچه تاکنون هیچ خبری مبنی بر وارد شدن خسارات جانی مطرح نشده است اما طبق مشاهدات عینی خبرنگار این گزارش در مسیر سیلاب خودروهایی گیر کرده و برخی ابنیه نیز آسیب دیده‌اند.  

خوشبختانه هیچ گزارشی از تلفات جانی در این منطقه نیست و برآوردی از سوی مسئولان انگوت از میزان خسارت وارده به روستاهم مطرح نشده است. اما اهالی با توجه به شدت عبور جریان اب از رودخانه‌ها و مسیل‌ها بیان می‌کنند برخی از مزارع و باغ‌ها به دلیل ایجاد این روان‌آب آسیب دیده‌اند.  

هشدار سیل در دره‌رود اصلاندوز؛ روستائیان از حضور در بستر رودخانه‌ها خودداری کنند

در همین حال، فرمانداری شهرستان اصلاندوز نیز با توجه به نقشه‌های هواشناسی و احتمال تکرار این بارش‌ها در آینده نزدیک در اطلاعیه‌ای، هشدار سیل در رودخانه دره‌رود اصلاندوز را اعلام کرد و به اهالی روستاها تاکید کرد در چند روز آینده از توقف و اقامت در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌های منطقه جدا خودداری کنند.  

در این اطلاعیه از تمامی اهالی شهرستان اصلاندوز مخصوصا کشاورزان و دامداران حوزه «دره‌رود» خواسته شده است در خصوص خسارات احتمالی سیل به تاسیسات و تجهیزات موجود در بستر دره‌رود هوشیار باشند.  

خسارات احتمالی ناشی از وقوع سیل در مناطقی از استان اردبیل در دست بررسی است

فرهاد عبدالعلی‌پور، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل اظهار کرد : ازبعدازظهر دیروز بلافاصله بعد از وقوع سیلاب و آبگرفتگی در نقاط مختلف استان اردبیل نیروهای امدادی در محل‌های مورد نظر حضور یافتند.  

وی افزود: هم‌اکنون تیم‌های ارزیاب و کارشناسی در مناطقی که دچار حادثه شده‌اند حضور یافتند و خسارات احتمالی ناشی از وقوع سیل و آبگرفتگی در مناطقی از استان اردبیل در دست بررسی است.  

سیل راه‌های ارتباطی چندین روستای مشگین‌شهر را تخریب کرد

علی رحمتی، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل نیز گفت: سیل روز گذشته به راه‌های ارتباطی چندین روستای مشگین‌شهر خسارت شدید وارد کرده و آن‌ها را تخریب کرد.  

رحمتی تصریح کرد: در جریان آبگرفتگی‌های سیل دیروز به راه‌های ارتباطی روستاهای گردشگری سطح شهرستان مشگین‌شهر به ویژه روستاهای موئیل، قینرجه و قوشه خسارت وارد شده است.  

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل بیان کرد: در حال حاضر بازگشایی راه اصلی بخش مرادلو به طرف روستای صلوات که بر اثر سیل مسدود شده بود توسط راهداران پرتلاش مشگین‌شهر در حال بازسازی است.  

۳ اکیپ هلال اهمر در روستاهای سیل‌زده شهرستان مشگین‌شهر مستقر شدند

اکبر صمدی، فرماندار شهرستان مشگین‌شهر هم اظهار کرد: بلافاصله بعد از وقوع سیلاب در برخی از مناطق روستایی و کوهستانی شهرستان تمامی دستگاه‌های اجرایی مربوطه به حالت آماده باش درآمدند.  

وی افزود: نیروهای هلال احمر در مجموع با ۳ اکیپ در روستاهای سیل‌زده شهرستان مشگین‌شهر مستقر شدند و طبق برنامه‌های انجام یافته انجام اقدامات حمایتی خود را انجام دادند.  

صمدی ادامه داد: براساس گزارش‌ها تیم‌های هلال احمر در روستاهای قهرمانلو و صلوات ۱۸ خانوار و در روستای آق مسجد از توابع بخش شرقی مشگین‌شهر نیز ۶ خانوار از این سیل آسیب دیده بودند.  

فرماندار شهرستان مشگین‌شهر بیان کرد: اکیپ‌های هلال احمر بعد از رصد منطقه مورد نظر نسبت به تهیه و توزیع اقلام گرمایشی همچون پتو و خوراکی نظیر کنسرو اقدام کردند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *