ابتلا به کرونا درایران به اوج رسید / تدابیر ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام شد!

آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نشان می دهد که بیشترین ابتلا به کووید۱۹ در چند روز اخیر بوده است.

آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نشان می دهد که بیشترین ابتلا به کووید۱۹ در چند روز اخیر بوده است.

به گزارش روز نو :، آمار افزایش ابتلا به بیماری کرونا را وزارت بهداشت به دلیل بیماریابی و افزایش تست های سرپایی می دانند اما این افزایش آمار با چه تدابیری از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا روبرو شده است؟ آیا این ستاد بیشتر وقت خود را در جهت مخالفت با مدیریت شهری پایتخت صرف می کند یا تدابیری برای کاهش مبتلایان به کرونا را در نظر گرفته است؟ حسین عرفانی، رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در این باره به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت: مهم ترین رکن مدیریت خطر و ریسک، اطلاع رسانی و ارتباطات است. در بیماری کووید ۱۹ خطر همه گیری کرونا را می توان با اطلاع رسانی درست کاهش داد.

وی با اشاره به چهار مرحله مبارزه با کووید۱۹ (ایزولاسیون، قرنطینه، فاصله گذاری و تعطیلی کامل) تاکید کرد: هیچ کسی راضی به تعطیلی کشور نیستیم و تعطیلی کسب و کارها منطقی نیست. اما رفتار مردم است که موفقیت فاصله گذاری را تضمین می کند. فرض کنید که به مردم بگویند که حق مسافرت ندارند، مشکلات بهم گره می خورد. اما اگر سفرها به سفر ضروری محدود شود این مشکلات نیز به وجود نمی آید. اما این که سفرهای غیرضرور و بی جهت بدون رعایت توصیه های بهداشتی، انجام می گیرد. هیچ کس در دنیا مصون از ابتلا به این بیماری نیست. خطر ابتلا ممکن است همراه با عوارضی باشد و منجر به فوت شود. ما نمی خواهیم رفتارهای مردم از روی ترس باشد ترس یک واکنش افراطی است و باعث واکنش های افراطی می شود. مثلا پس از وقوع زلزله بارها شنیدیم که زلزله هیچ خرابی نداشته اما چند نفر براثر ترس آسیب دیده اند یا فوت کردند.
نمی خواهیم مردم را بترسانیم

حسین عرفانی افزود: ما نمی خواهیم جامعه رفتار وسواسی و افراطی نسبت به کرونا داشته باشد. می خواهیم رفتار عقلایی و منطقی داشته باشیم و با ایجاد محدودیت ها در زندگی مردم، بیماری محدود شود. دنبال آن هستیم که با اطلاع رسانی های درست و به موقع در فضای مجازی، صدا و سیما و رسانه ای انجام شود تا مردم رفتار متناسب با میزان خطر از خود نشان دهند. از فردا یکشنبه جلسات این اطلاع رسانی ها شروع شده و نتایج آن رسانه ای خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.