کاهش 16 درصدی حوادث ناشی از کار در چهارمحال و بختیاری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، حفیظ الله فاضلی، در نشست خبری با اصحاب رسانه چهارمحال و بختیاری برگزاری هیات‌های سازش میان کارگر و کارفرما را از اقدامات مهم ادراه‌کل برشمرد و اظهار کرد: مشکلات در کارگاه و حقوق و مزایا باید رصد شده و قبل از اینکه فشار مالی تحمیل شود، بازرسان کار باید این مسأله را پیش‌بینی کنند.  

وی کاهش اعتراضات را به مقدار ۵۰۰ تا ۵۵۰ درصد نسبت به دو سال گذشته در چهارمحال و بختیاری را قابل توجه دانست و گفت: مشکلاتی در بنگاه‌های اقتصادی کشور طی دو سال اخیر پدید آمد که وضعیت استان ما نسبت به آمار کشوری کمتر بود و هیچ بنگاهی ظرف این مدت در استان تعطیل نشد، مگر در مسائل تحریمی و ستاد تسهیل که طی این مدت با کمک ارگان‌های مربوطه رفع و رجوع شد.  

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان حمایت از تشکل‌های کارگری و کارفرمایی را از اقدامات سازمان برشمرد و اضافه کرد: نسبت به سنوات گذشته نزدیک به ۶۰ درصد افزایش تشکلات کارگری و کارفرمایی در استان  انجام شده  است.  

 فاضلی کاهش حادثه در استان با کمک بازرسان با رصد مشکلات و اعلام به کارفرما و ثبت در اداره‌کل را از اقدامات مهم اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد و گفت: حوادث ناشی از کار در سال ۹۸، ۱۶ درصد نسبت به سال ۹۷ کاهش یافت.  

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تغییر رویکرد را در حوزه تعاون مهم تلقی کرد وافزود: در این حوزه در برخی رسته‌ها نسبت به پیش‌بینی وزارت تعاون، ۱۲۲ درصد پیشرفت داشته و کمترین رشد ۱۱۳ درصد بوده است، ۴۸۰۰ تعاونی در استان وجود دارد که حدود ۲۰۰۰ مورد آن غیرفعال است و در همین راستا، تغییر رویکرد با به‌کارگیری جوانان با تخصص‌های متفاوت را در دستور کار قرار داده شده است.  

فاضلی ادامه داد: پیگیری اشتغالات پنهان مسأله دیگری است که با شناسایی ۵۸۰ نفر که همزمان در دو محل مشغول به کار بوده و نزدیک به ۹۴ میلیارد تومان صرفه‌جویی برای دولت و ۷۱ هزار و ۲۷ روز کاری صرفه‌جویی  انجام شد.  

وی گفت: در حوزه اشتغال، از سال ۹۲ تا ۹۳ روند صعودی نرخ بیکاری را در استان شاهد بوده‌ایم که این رقم در سال ۹۵ تا ۹۶ به اوج خود رسید و در سال ۹۷، ۳.۳ درصد کاهش یافته و مشارکت اقتصادی ۲ واحد افزایش پیدا کرد و نزدیک ۴ تا ۵ واحد کاهش نرخ بیکاری را رقم زد.  

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه سال ۹۸ را ایجاد ۱۰ هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی جدید دانست و افزود: در سال اخیر بیش از ۱۴ هزار و ۷۰۰ نفر فرصت اشتغال جدید به‌وجود آمد که ۱. ۵ واحد درنظر گرفته‌شده برای کاهش نرخ بیکاری به ۲.۱ صعود پیدا کرد.  

فاضلی تنزل جایگاه استان به رتبه ۲۷ کشوری را در حوزه اشتغال مثبت ارزیابی کرد و گفت: تثبیت اشتغال اولویت نخست است و جامعه بیکار استان در سال ۱۳۶۶، ۶۳ هزار نفر بوده که در سال ۹۸ این رقم به ۴۳ هزار نفر رسیده است و بیشتر بیکاران را جامعه تحصیل‌کرده تشکیل می‌دهند.  

وی جایگاه استان در حوزه برنامه‌های اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی را پیش از سال ۹۸ نامناسب خواند و خاطرنشان کرد: با تلاش‌های انجام شده  در پایان سال ۹۸ عملکرد استان به رتبه نخست کشوری ارتقا پیدا کرد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *