کاهش 25 درصدی حوادث کار در یزد

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایلنا، محمدجواد حیدری اظهار کرد: تعداد حوادث ناشی از کار در سال ۹۸، ۱۶۴ مورد بود که ۹۵ درصد آن مربوط به مردان و بقیه مربوط به زنان است.

وی افزود: بیشترین حوادث شغلی با اختصاص ۵۹ درصد حوادث ناشی از کار مربوط به بخش صنعت و تولید یزد و بعد از آن بخش ساختمان‌سازی با ۲۰ درصد حوادث ناشی از کار است.

حیدری ادامه داد: در بخش صنعت بیشترین تعداد حوادث مربوط به فعالیت‌های تولید سایر محصولات کانی غیرفلزی، صنایع موادغذایی و آشامیدنی است. در حوادث ناشی از کار اتفاق افتاده و ثبت شده در سال ۹۸ بیشترین آسیب‌دیدگی، جراحت و شکستگی بوده است.

مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، از جمله عوامل حوادث ناشی از کار در استان را گیرکردن داخل یا بین اشیاء و ماشین‌آلات، سقوط کردن و لغزیدن، برخورد با  اشیاء و تجهیزات و سقوط اشیاء عنوان کرد.

وی گفت: بازرسان این اداره علاوه بر نظارت‌های روتین که از طریق بازرسی از کارگاه‌ها صورت می‌گیرد، نظارت غیرمستقیم بر واحدها از طریق استقرار مسئول ایمنی در کارگاه‌ها، نظارت بر تشکیل و فعالیت کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار، نظارت بر عمکرد ایمنی پیمانکاران از طریق صدور صلاحیت ایمنی پیمانکاری، توجه و نظارت بر آموزش ایمنی کارگران و کارفرمایان و غیره را نیز انجام می‌دهند.

حیدری بیان کرد: پیگیری ایجاد ساختارهای ایمنی در کارگاه‌ها بسیار مهم و تأثیرگذار است. لازم است در این خصوص به مواردی همچون آموزش‌های مهارتی و ایمنی، استقرار سیستم‌های مدیریت ایمنی، ایجاد چارت سازمانی پرسنلی در حوزه ایمنی و به‌کارگیری مسئول ایمنی در کارگاه‌ها، رعایت استانداردهای تجهیزات و ماشین‌آلات و اخذ تأییدیه‌های لازم از مراجع ذی‌صلاح و نظارت مؤثر بر کار کارگران توجه ویژه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.