باران مشابه شب گذشته سیل چند سال قبل در کن را رقم زده بود

اصغر عطایی مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار شهری خبرگزاری فارس، گفت: باران دیشب را می شود از برخی جهات یک نمونه بی نظیر از بارش در فصل بهار قلمداد کرد.

وی ادامه داد: اینکه در مدت زمان 18 دقیقه براساس اعلام سامانه های هواشناسی 25 میلیمتر باران ببارد و در گستره شهر تهران از غربی ترین نقطه تا شرقی ترنی نقطه ادامه پیدا کند منحصر بفرد بوده است.

مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران افزود: مشابه چنین بارشی را البته کمی خفیف تر در چند سال قبل و در منطقه کن شاهد بودیم که در مدت 20 دقیقه 25 میلیمتر باران بارید.

عطایی خاطرنشان کرد در آن بارش متأسفانه سیلاب به راه افتاده و به برخی تأسیسات شهری خسارت هایی هم وارد شد زیرا در آن زمان آمادگی لازم وجود نداشت.

وی افزود: خوشبختانه با توجه به لایروبی مسیل ها و انهار که از دو سال قبل آغاز شده است، شب گذشته آب گرفتگی و سیلابی این چنینی را شاهد نبودیم.

عطایی در پاسخ به این سوال که می توان گفت تهران دیشب تا آستانه سیلابی شدن پیش رفته است گفت: نه اینکه بگوییم تا آستانه سیل اما همین باران با همین شدت چند سال قبل ما را در رودخانه کن دچار سیلاب کرده بود.

مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران درخصوص اینکه گزارش های مردمی از سطح شهر حکایت از آن دارد که در برخی از میادین آبگرفتگی های گسترده‌ای وجود داشته است گفت: وقتی باران با حجم بالایی در مدت اندکی می بارد تا آب راه خود را پیدا کرده و به انهار فرعی بریزد زمان می برد.

وی ادامه داد: همین نکته باعث می شود تا در کف خیابان به اندازه چندین سانتیمتر آب ماندگی ایجاد شود تا این آب از طریق شبکه انهار فرعی جمع آوری شده و به کانالهای اصلی بریزد.

عطایی گفت: یکی از دلایل این ادعا این است که در اکثر جاهایی که دیشب گزارش آب ماندگی می شد ظرف مدت 5 تا ده دقیقه بعد آب به طور کامل تخلیه شده و زمین به حالت نیمه خشک در می آمد.

مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که در برخی از جاها از داخل انهار فرعی آب بالا می‌زد که گویا ناشی از ریخته شده زباله در داخل جوی ها است گفت: روزانه 500 تن زباله از داخل جوی های شهر تهران جمع آوری می شود.

وی ادامه داد: بعید نیست در نقطه ای چند تکه زباله باعث گرفتگی مقطعی شده باشد اما در نهایت این گرفتگی ها رفع شده و آب از سطح خیابان تخلیه شده است.

عطایی درباره ادامه بارش ها نیز گفت: پیش بینی هواشناسی این است که بارش ها تا پایان امروز ادامه داشته باشد اما ما تا فردا در آماده باش بوده و تمام نقاط شهر را زیر نظر داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.