سیل و تگرگ 22 میلیارد تومان به شهرستان طارم خسارت زد

صفی‌اله کرامتی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در زنجان اظهار داشت: طبق برآوردی که از میزان خسارت سیل و تگرگ وارد شده به روستای کهیا، قلات و سایر روستاها در طارم توسط سازمان جهاد کشاورزی صورت گرفته است میزان خسارت 22 میلیارد تومان برآورد شده است.

وی افزود: بیش از یک میلیارد تومان از خسارت وارده  به امور زیربنایی و تاسیسات ساختمانی، توسط سیل بوده است.

 مدیر کل مدیریت بحران استان زنجان تصریح کرد: بیش از 20 میلیارد تومان از خسارت وارده به طارم نیز به بخش کشاورزی وارد شده است که تگرگ عامل اصلی آن بوده است.

این مسئول با اشاره به این که اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان امسال، برای اجرای پروژه آبخیزداری در روستایی کهیا شهرستان طارم، 1000 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته است گفت: این اعتبار اختصاص یافته جهت احداث سازه کنترل سیلاب در بالا دست روستا صورت گرفته است.

مدیر کل مدیریت بحران استان زنجان با بیان این که مردم همراهی مناسبی برای حفظ حرایم رودخانه ها و مسیلها نداشته اند ادامه داد: روستاییان علاوه بر عدم باز گشایی مسیر عبور سیلاب اقدام به ساخت و ساز و کشت محصولات کشاورزی کرده و موجب مسدودی این مسیل شده اند.

کرامتی با تاکید بر این که از روستائیان درخواست داریم در حرایم مسیل ها و رودخانه ها اقدام به ساخت و ساز نکنند تاکید کرد: باید حرایم دره ها و رودخانه آزاد گذاشته شود تا در زمان بارندگی و پس از تجمیع رواناب ها، سیلاب بتواند بدون خسارت عبور کند.

مدیر کل مدیریت بحران استان زنجان بیان کرد: با توجه به بارش هایی که برای نقاط مختلف استان پیش بینی شده است، از مردم عزیز تقاضا داریم تا در زمان اعلام بارندگی ها به هشدار ها توجه کنند و از اتراق در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و قرار گیری در ارتفاعات بپرهیزند، دامداران عزیز نیز از قرار گرفتن دام ها در مسیل ها، حاشیه رودخانه ها و ارتفاعات در زمان بارندگی جدا پرهیز کنند تا شاهد وقوع حوادث و خسارت نباشند.

این مسئول همچنین  با اعلام این که قرار گیری در کنار ساختمان های در حال احداث دارای داربست و اطراف درختان کهنسال در زمان وزش باد شدید پرهیز کنند  تاز خسارات احتمالی مالی و جانی جلوگیری گردد و افرادی که در حال احداث ساختمان هستند باید برای ایمن سازی آن تمهیدات لازم را بیندیشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.