۲۷۰ هکتار بیابان دامغان در طرح ترسیب کربن نهالکاری شد

علی اکبر عباسی راد روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا، بیان کرد: اجرای عملیات احیای نهالکاری، آبیاری و مراقبت در مناطق تحت پوشش طرح تعمیم ترسیب کربن در جنوب شهرستان از طریق عقد قراراداد با پیمانکار و با همکاری و مشارکت اعضای صندوق های توسعه پایدار روستایی تحت پوشش این طرح که همگی از افراد بومی و محلی این مناطق هستند در حال انجام است. 

وی اضافه کرد: عملیات نهالکاری اراضی بیابانی روستاهای خورزان، رشم و معلمان نیز با اعتباری بالغ بر سه میلیارد و ۳۶۰ میلیون ریال در سال‌جاری اجرا می‌شود. 

عباسی راد به لزوم آبیاری های دوره ای در سال اول و حفظ و حراست از نهال های کشت شده اشاره کرد و افزود: در اجرای این طرح‌ها از رویکردهای مشارکتی بسیج جوامع محلی و توانمندسازی آنها به‌منظور حفظ و حراست ، مدیریت، توسعه و بهره برداری پایدار از منابع طبیعی و نیز توسعه روستایی استفاده شده است.

وی تصریح کرد: طرح تعمیم ترسیب کربن یکی از طرح‌های موفق در زمینه مقابله با بیابان‌زایی و ظرفیت سازی در سطح ملی است. 

عباسی راد خاطرنشان کرد: تاکنون در ۱۶ روستای دارای جمعیت بیش از ۲۰ خانوار شهرستان دامغان برنامه توانمندسازی آغاز و بیش از یکهزار نفر در قالب گروه های توسعه پایدار ساماندهی شدند. 

وی اظهار داشت: ظرفیت سازی در سطح محلی، توانمندسازی مردان و زنان ، ایجاد مشاغل خرد و جلب مشارکت روستائیان در راستای احیا و مدیریت اقتصادی مراتع تخریب یافته، از جمله فواید طرح تعمیم ترسیب کربن است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان گفت: در این طرح با توجه به اصل برابر بودن نقش زنان و مردان در توسعه روستا، بر مشارکت زنان روستایی در مراحل مختلف طراحی و اجرای برنامه ها همپای مردان تأکید شده است.

 ۶۷۱ هزار هکتار از شهرستان دامغان را عرصه بیابانی و تپه ماسه ای دربرمی گیرد.

طرح تعمیم ترسیب کربن  سال ۹۲ با تشکیل کارگاه هایی در ۱۱ روستای منطقه سرکویر و کوه زر به‌صورت آزمایشی در استان سمنان آغازشد، در پاییز ۹۳ صندوق های توسعه پایدار در این روستاها شکل گرفت و در سال ۹۶ تعداد ۵ روستا از دهستان قهاب رستاق نیز تحت پوشش این طرح قرار گرفت.

شهرستان دامغان دارای یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۶۹۲ هکتار اراضی ملی است که تاکنون برای ۹۸ درصد از آن سند مالکیت به نام دولت صادر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *