حال خراب منطقه حفاظت شده مظفری در فردوس/ ملخ ها عملیات بیابان زدایی را نابود کردند

به گزارش خبرنگار بازار، کاظم صالح پور پیش از ظهر دوشنبه در نشستی با خبرنگاران شهرستان که در محل اداره منابع طبیعی فردوس برگزار شد، اظهار کرد: طرح بیابان زدایی در منطقه حفاظت شده مظفری از سال گذشته آغاز شد.

 وی با اشاره به اجرای  ۳۰۰ هکتار عملیات هلالی آبگیر همراه با بذر پاشی طی سال گذشته در این منطقه عنوان کرد: امسال نهال های کوچک سر از خاک بیرون آورده بودند که به دلیل حمله آفت کرم شاخدار و همچنین ملخ های محلی به کلی نابود شد.

صالح پور عنوان کرد: به دلیل حضور حیات وحش در این منطقه حفاظت شده امکان مبارزه شیمیایی در منطقه امکان پذیر نبوده است.

 وی با بیان اینکه یک چهارم مساحت فردوس را بیابان تشکیل می دهد، تصریح کرد:  ۵۵ هزار هکتار بیابان و ۳۲۱ هزار و ۵۴۱ هکتار مرتع در این شهرستان داریم.

وی به آغاز عملیات اجرایی بند خاکی حوزه کال چهل (قنات بلده) اشاره کرد و بیان داشت: ارتفاع این سازه ی خاکی هفت متر خواهد بود که قابلیت استحصال ۳۰۰ هزار متر مکعب روان آب را دارد.

وی  ۳۰ هزار متر مکعب عملیات خاکریزی و  ۱۰ هزار متر مکعب عملیات خاکبرداری را از جمله اقدامات اجرایی برای این پروژه عنوان کرد و افزود: جلوگیری از خسارت سیل  به اراضی و تاسیسات شهری و روستایی از جمله اهداف اجرای این پروژه است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فردوس گفت: این سازه بر ذخیره سفره های زیر زمینی و افزایش دبی قنات بلده و سعد آباد تاثیر دارد و حدود ۱۵ هزار خانوار از مزایای این پروژه بهره مند می شوند.

صالح پور اعتبار پیش بینی شده برای این پروژه را یک میلیارد تومان از محل صندوق توسعه عنوان کرد و گفت: عملیات اجرایی پروژه تا دو ماه آینده به پایان می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *