بیابان زدایی در استان مرکزی

به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ مرکز اراک، رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با بیان اینکه ۳۵ میلیارد ریال از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری به استان مرکزی صرف کشت نهال در کویر میقان شد، گفت: ۲۳۳ هزار و ۲۰۰ اصله نهال گلدانی آتریپلکس کانی سنس و قره داغ در کانون های بحرانی فرسایش بادی کویر میقان اراک کشت شد.

فرجی افزود: مقابله با گرد و غبار، بهبود پوشش گیاهی، تثبیت فرسایش خاک و جلوگیری از ازدیاد کانون‌های بحرانی فرسایش بادی کویر میقان اراک از مهمترین اهداف کشت این نهال‌ها در حوزه کویری میقان اراک بوده است.

وی ادامه داد: گیاه آتریپلکس کانی سنس و قره داغ از نهال‌های مقاوم و سازگار با منطقه کویر میقان اراک است که در یک هزار هکتار از اراضی حاشیه کویر میقان این شهرستان کاشته شده‌ است.

رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی یادآور شد: کویر میقان اراک با مساحت کلی ۵۰ هزار هکتار، دارای ۱۱ هزار و ۵۸۰ هکتار کانون بحرانی و در معرض خطر فرسایش بادی است که به‌دلیل همجواری با کلانشهر اراک، جلوگیری از فرسایش خاک و مقابله با گرد و غبار آن ضروری است.

فرجی افزود: حفاظت، احیا و توسعه پوشش گیاهی از جمله مهمترین عوامل مقابله با گرد و غبار و فرسایش بادی در کویر میقان اراک است.

تالاب کویری میقان اراک در ۱۵ کیلومتری شمال شرق اراک واقع شده و به‌عنوان یکی از زیستگاه‌های مهم ۱۴۰ گونه پرنده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *