بناهای تاریخی دماوند در زلزله اخیر آسیبی ندیدند

شهرام شریفی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دماوند در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در دماوند، اظهار کرد: زلزله اخیر در شهرستان دماوند هیچ آسیبی به بناهای تاریخی نزده است.

وی با بیان اینکه شهرستان دماوند دارای ۱۶۰بنای تاریخی بوده که ۷۳ اثر ثبت ملی شده است، ادامه داد: اکثر این آثار از سنگ ساخته شده است که لرزه‌های کوچک باعث تخریب آن نمی‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: امامزاده شاه مطهر روستای مشهد که از قبل کمی دیوارهای آن ترک برداشته بود زلزله باعث شد ترک‌های آن بزرگ‌تر شود ولی خوشبختانه باعث تخریب امامزاده نشد و طی صحبت‌هایی که با اداره اوقاف انجام شده است به زودی این امامزاده مرمت و بازسازی می‌شود.

شریفی در پایان ابراز داشت: متأسفانه بلاهای طبیعی باعث تخریب بناهای با ارزش می‌شود مانند ۳۰۰ سال پیش که در شهرستان زلزله آمد و مناره بزرگ مسجد جامع را تخریب کرد و چیزی که الان مشاهده می‌کنیم مناره مرمت شده است.

وی در پایان گفت: میراث فرهنگی نمی‌تواند در سازه این بناها دخالتی داشته باشد چون اصل سازه به هم می‌ریزد و ما فقط می‌توانیم در مرمت سازه‌ها نظارت داشته باشیم تا تغییرات چندانی رخ ندهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *