گاز در کردستان جان ۱۱ تن را گرفت

در یک سال گذشته ۱۱ نفر بر اثر حوادث مربوط به استفاده ناایمن از وسایل گازسوز در استان جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سنندج ، هوشنگ اولی‌زاده مدیر روابط عمومی شرکت گاز کردستان گفت: در این مدت هفت نفر بر اثر آتش سوزی و انفجار و چهار نفر نیز به علت استنشاق گاز منو اکسید کربن جان باختند.

او اضافه کرد: از ابتدای سال ۹۸ تاکنون ۶۵ حادثه بر اثر استفاده از وسایل گازسوز در کردستان اتفاق افتاد که ۶۰ مورد آن آتش‌سوزی و انفجار در اثر نشت گاز و پنج مورد نیز ناشی از استنشاق گاز منو اکسیدکربن بوده است.

مدیر روابط عمومی شرکت گاز کردستان عدم آگاهی و استفاده نادرست از وسایل گازسوز را مهمترین عامل بروز این اتفاقات عنوان کرد و یادآور شد: از تعداد ۶۵ حادثه پیش آمده در استان تعداد ۴۰ مورد در شهر‌ها و ۲۵ مورد در روستا‌ها اتفاق افتاده است.

اولی‌زاده افزود: در سال ۹۷ تعداد حوادث ناشی از عدم رعایت توصیه‌های ایمنی در استان ۵۶ مورد بوده که ۵۳ مورد حوادث ناشی از انفجار و آتش سوزی و سه مورد نیز بخاطر نشت گاز منو اکسید کربن بود که باعث مرگ پنج تن شد.

مدیر روابط عمومی شرکت گاز کردستان اظهار داشت: مهار نکردن شلنگ وسایل گازسوز به وسیله بست فلزی از مهمترین دلایل نشت گاز و نهایت انفجار در محل مورد استفاده است.

اولی‌زاده گفت: غیراستاندارد بودن شلنگ، عدم استفاده از درپوش مناسب برای مسدود کردن شیر‌های گاز بدون استفاده و دخالت افراد غیرمتخصص در تعمیر و دستکاری وسایل گازسوز به ویژه خصوص نصب سه راهی‌های برنجی و غیرایمن، از دیگر دلایل بروز انفجار و آتش سوزی است.

او تاکید کرد: مسمومیت ناشی از حوادث در اثر نداشتن دودکش مناسب برای وسایل گازسوز مانند بخاری و آبگرمکن و یا به دلیل عدم تهویه کافی هوا در فضای اتاق روی می‌دهد.

مدیر روابط عمومی شرکت گاز کردستان یادآور شد: برای خارج شدن گاز منواکسیدکربن از فضای منازل مسکونی باید از باز بودن مسیر دودکش اطمینان حاصل کرده و از لوله بخاری فولادی استفاده شود چرا که بکارگیری لوله‌های فنری مرگ آفرین است.

اولی‌زاده اضافه کرد: مسیر دودکش باید از داخل دیوار عبور کرده و تا پشت بام امتداد داشته باشد، ضمن اینکه از کف بام یک متر ارتفاع و حتما از کلاهک اچ (H) مانند استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.