نحوه بهره مندی واحدهای کسب و کار از تسهیلات دوره کرونا

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزئیات پرداخت تسهیلات به واحد‌های کسب و کار واجد شرایط را به منظور بهره مندی از تسهیلات دوره کرونا تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حامد شمس درباره جزئیات نحوه پرداخت این تسهیلات گفت: یکی از سیاست‌های دولت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هدف حفظ اشتغال و صیانت از نیروی کار و در راستای حمایت از واحد‌های آسیب دیده از کرونا، پرداخت تسهیلات به کارگاه‌های آسیب دیده از کروناست.
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره شرایط پرداخت این تسهیلات گفت: ۳۱ رسته شغلی شناسایی شده که بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا دیده اند و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی هستند و در سال گذشته فعال بوده و هنوز هم فعال هستند.
به شرط اینکه کارگران این واحد‌ها از بیمه بیکاری استفاده نکرده و کارفرمایان آن نیرو‌های خود را در سال جاری تعدیل نکرده باشند و علاوه بر این کارگران این واحد‌ها دارای قرارداد برای سال ۹۹ باشند، از سوی ستاد ملی کرونا انتخاب شده‌اند تا با پرداخت تسهیلات دوره کرونا حمایت شوند.
وی با بیان اینکه روند ثبت‌نام و پرداخت این تسهیلات از هفته سوم اردیبهشت ماه آغاز می‌شود افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی به یک میلیون واحد کسب و کار که آن‌ها را مشمول دریافت این تسهیلات دانسته است پیامک ارسال می‌کند.
شمس افزود: کارفرمایان به محض دریافت پیامک می‌توانند با مرجعه به سامانه کارا به نشانی اینتر نتی kara.mcls.gov.ir اطلاعات خود را ثبت کنند. بعد از این مرحله، اطلاعات کارفرمایان برای بانک‌ها ارسال و روند پرداخت تسهیلات آغاز می‌شود.
وی با بیان اینکه نرخ سود این تسهیلات ۱۲ درصداست و تا پایان خرداد ماه امسال مراحل پرداخت آن به کارفرمایان به پایانمی رسد افزود: مبلغ این تسهیلات نیز با توجه به میزان نیرو‌های کار هر واحد کسب و کار متغییر است.
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: به ازای هر کارگر شاغل، ۱۲ میلیون تومان به هر کارگاه پرداخت می‌شود و چنانچه نوع شغل به گونه‌ای باشد که بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا کارگاه تعطیل شده باشد، این مبلغ به ازای هر کارگر ۱۶ میلیون تومان خواهد بود.
وی در پایان گفت: دوره بازپرداخت این تسهیلات پس از یک دوره تنفس از مهرماه سال جاری و به مدت دو سال است و میزان وثایقی هم که برای دریافت این تسهیلات باید به بانک‌ها ارائه شود متفاوت است و با ارائه سفته و معرفی ضامن نهایی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.