خسارات سیل، سرما و تگرگ در قم 75 میلیارد تومان برآورد شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، عباس پورمیدانی در جمع خبرنگاران با اشاره به هجوم ملخ در قم اظهار داشت: در سال جاری با توجه به بارندگی خوب، مجددا شاهد طغیان ملخ بومی هستیم و این ملخ بومی با ملخ‌های مراکشی و صحرایی و آنچه مردم در جنوب کشور گرفتار آن هستند متفاوت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم افزود: ملخ‌های قم بومی و دارای خسارات و آفات کمتری نسبت به ملخ‌های مهاجم است.

وی تصریح کرد: با توجه به بارندگی فراوان در قم، تراکم ملخ بومی افزایش یافته است و زیر 1000 و حتی 500 ملخ در هکتار است اما به 200 هزار در هکتار در برخی از مناطق رسیده است.

بیشتر بخوانید

پورمیدانی بیان کرد: به تازگی این کانون‌ها را شناسایی کرده‌ایم و مشخص شد 30 هزار هکتار از اراضی و مراتع در قم آلوده است و تراکم بالایی در ملخ بومی دارد که تاکنون مبارزه و پاکسازی در  400 هکتار از اراضی تاکنون انجام شده که بیشتر در اطراف شهر هستند و نباید اجازه داد این فوج به شهر برسد.

وی خاطرنشان کرد: ملخ ها در سن پوره هستند و به دلیل اینکه به سن بلوغ نرسیدند قدرت پرواز ندارند اما به زودی ممکن است به شهر برسند، هر چند برای مبارزه با ملخ باید آثار زیست محیطی را مد نظر قرار داد ضمن اینکه ورود آنها را به شهر به تاخیر بیندازیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم در خصوص خسارات ناشی از سیل‌، سرما و تگرگ در سال جاری گفت: از ابتدای سال جاری 4 نوبت خسارت سیل و سرما و تگرگ در قم به وقوع پیوست و در هر 4 مورد این خسارات توسط کارشناسان کشاورزی رصد شده است.

وی عنوان کرد: نوع و میزان خسارات در این مدت احصاء شده است و سه نوبت از آن به وزارت کشاورزی گزارش شده است، در سال جاری 15 استان دچار این خسارات شدند و درصد خسارات ما نسبت به برخی استان‌ها کمتر است.

پورمیدانی اظهار داشت: طبق گزارشی که برای تامین اعتبار به وزارت کشاورزی ارجاع شده است خسارات سیل، سرما و تگرگ در قم، 75 میلیارد تومان برآورد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.