سیل جان 2 نفر را در رشتخوار و خواف گرفت/ امدادرسانی هلال احمر به 162 خانوار

به گزارش خبرگزاری فارس از خراسان رضوی، جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در سیل 48 ساعت اخیر به 162 نفر در شهرستان‌های این استان امدادرسانی کرده است، این در حالی است که در رشتخوار و منطقه سلامی خواف دو نفر بر اثر سیل جان خود را از دست دادند.

جان باختن مرد 31 ساله در سیلاب شدید روستای رزداب بخش سلامی

رئیس جمعیت هلال احمر خواف در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه سیلاب شدید یک جان باخته و یک مفقودی و یک مصدوم در روستای رزداب این شهرستان بر جای گذاشت، گفت: متأسفانه بر اثر بارندگی‌های شب گذشته و امروز 24 فروردین ماه در خواف سیلاب‌های شدیدی رخ داده که متأسفانه خسارات جانی و مالی زیادی به‌بار آورده است.

هادی رمضانی ادامه داد: جاری شدن سیل شدید در روستای رزداب از توابع بخش سلامی سبب جان باختن مردی 31 ساله شده و طبق مشاهدات اهالی روستا نوجوانی 13 ساله هم طعمه سیلاب شده که تا غروب امروز هیچ اثری از وی یافت نشده است.

وی اضافه کرد: همچنین، مردی 27 ساله هم که گرفتار سیل شده بود با کمک نیروهای امدادی و اهالی نجات یافته و به بیمارستان 22 بهمن خواف منتقل شد.

سرما به شکوفه‌های باز شده درختان طرقبه شاندیز خسارت زد

فرماندار طرقبه شاندیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس بیان کرد: براثر سرما و یخ زدگی اخیر در این شهرستان به صورت پراکنده در بعضی نقاط به شکوفه‌های باز شده درختان زردآلو، بادام و گردو خسارتی وارد شده که جهاد کشاورزی طرقبه شاندیز در حال بررسی حجم خسارت وارده است.

سیدحسن حسینی با اشاره به حجم بالای بارندگی در طرقبه شاندیز، تصریح کرد: خوشبختانه ما تاکنون هیچ‌گونه خسارتی از سیل در این شهرستان نداشته‌ایم.

وی تاکید کرد:  با انجام تمهیدات لازم از سال قبل با لایروبی بستر رودخانه‌ها و تخریب پل‌های غیرمجاز، در سال جاری با توجه به حجم بالای بارش‌ها، خوشبختانه تاکنون خسارتی از سیل در طرقبه شاندیز نداشته‌ایم، سال قبل در چنین ایامی ما با مشکلاتی از جمله تخریب پل‌ها، آب بردگی جاده‌ها، قطع آب و برق در برخی روستاها مواجه بودیم و این امر نشان‌دهنده این است که با پیش‌بینی تمهیدات لازم می‌توان از خسارات احتمالی جلوگیری کرد.

فرماندار طرقبه شاندیز بیان کرد: در روستای دهنو بخش شاندیز، کال دهنو که سال‌های سال است در آن آبی وجود نداشته و بدون پیش‌بینی‌های لازم در دو طرف روستا جاده زده شده، بر اثر بارش‌های اخیر این کال پرآب شده و تبدیل به سد شده است که امروز صبح قرار شد دهیاری روستا با خرید لوله بزرگ با حجم بالا و قرار دادن این لوله در کف زمین آب این کال را به مسیر مشخص شده، هدایت کنند.

حسینی تصریح کرد: جلسه‌ای با حضور آب منطقه‌ای، دهیاری و بخشداری شاندیز با هدف برنامه‌ریزی برای عملیات بازگشایی مسیر در راستای جلوگیری از خسارت احتمالی تشکیل شد.

وی خاطرنشان کرد: از قدیم تصرفاتی در حریم و بستر کال دهنو صورت گرفته بود که با پیگیری‌ها برخی از این تصرفات رفع شدند، اما به‌دلیل آن‌که در قسمت پایین‌تر آب کم‌تری است متأسفانه برخی از مالکان زمین‌های اطراف به حریم و بستر کال تجاوز کرده، با توجه به بارش‌های اخیر خساراتی به آن‌ها وارد می‌شود که البته در این خسارت‌ها حق با حریم رودخانه‌ها بوده، مسلما هرکس به حریم رودخانه‌ها تجاوز کند دچار خسارت می‌شود.

فرماندار طرقبه شاندیز افزود: آب از روستای کلاته عبدل به سمت باغ بیلدر که مسیل است رد می‌شود و وارد دهنو و از آنجا به سمت منزل‌آباد می‌رود که فعلا اتفاقی که افتاده در این مسیر، خسارت به قنوات منزل‌آباد بوده که با توجه به بسته شدن مسیل، احتمال خسارت در آینده وجود دارد.

حسینی اظهار کرد: خوشبختانه در روستاهای زشک، جاغرق، کردینه و مغان با توجه به حجم بالای آب خسارتی تاکنون نداشته‌ایم که اقدامات مؤثر آب منطقه‌ای در این شهرستان از لایروبی مسیل‌ها و تخریب پل‌های غیرمجاز در این مورد مفید بوده است.

وی اضافه کرد: در چند نقطه از روستای زشک چند تنه درخت احتمال خسارت ایجاد کرده بودند که با خارج کردن تنه‌های درخت از مسیر آب، هم اکنون راه‌های روستایی در حیطه زشک باز است و هیچ‌گونه آب بردگی در مسیر راه‌ها وجود ندارد.

سیلاب جان نوجوان 13 ساله رشتخواری را گرفت

رئیس جمعیت هلال احمر رشتخوار در گفت‌وگو ‌با خبرنگار فارس اظهار کرد: پس از بارش‌های رگباری شدید ظهر امروز که منجر به جاری شدن سیلاب در اطراف روستای ملک‌آباد رشتخوار شده بود، متأسفانه یک نوجوان 13 ساله ساکن این روستا که برای تماشای سیلاب در خارج از روستا رفته بود جان خود را از دست داد.

سیدعلی حسین‌زاده اضافه کرد: در پی تماس‌های مردمی بلافاصله سه تیم امدادی برای خروج جسد این نوجوان به محل اعزام و بعد از دو ساعت جسد این نوجوان را از آب خارج کردند.

وی تصریح کرد: متأسفانه این نوجوان برای تماشای سیلاب در اطراف یک بند که محل ذخیره علوفه بوده حضور داشته و لغزندگی اطراف این مکان سبب سقوط نوجوان در داخل آب و در ادامه مرگ وی شده است.

امدادرسانی هلال احمر خراسان رضوی به 162 خانوار در این استان

سخنگوی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه در شهرستان‌هایی جوین، جغتای، قوچان ، سبزوار، تربت حیدریه، مشهد، خواف، نیشابو، تایباد، تربت جام و کاشمر براساس گزارش هواشناسی ورورد سامانه بارشی و وقوع سیل و آبگرفتگی پیش‌بینی شده بود، گفت: براساس گزارش جمعیت هلال احمر خراسان رضوی، 550 نفر حادثه دیده، امدادرسانی به 525 نفر، 162 خانوار، یک مفقودی و 2 نفر فوتی طی امروز و روز گذشته در این شهرستان‌ها گزارش شده است.

مجتبی محمودی با اشاره به تخلیه آب در 97  باب منزل و اعزام 41 تیم امدادرسانی به شهرستان‌های اشاره شده، اضافه کرد: علاوه بر اینکه 44 خانوار (111 نفر) شامل افراد آسیب‌دیده روستای بهانگر در حسینه و مسجد روستای مهر اسکان داده شده‌اند، 11 دستگاه آمبولانس، 19 دستگاه کمک دار، 7 دستگاه ست نجات و 3 دستگاه سواری در این امدادرسانی‌ها مورد استفاده امدادرسانان هلال احمر خراسان رضوی قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بیشتر نیاز ما به خودرو سنگین است، متذکر شد: خواسته ما از مردم این است که سیل تماشا ندارد، لطفاً به مناطق امن بروند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.