سرمازدگی بهاری باغداران جغتایی را متضرر کرد

سبزوار- ایرنا- کاهش شدید دمای هوا در اواخر نخستین ماه فصل بهار موجب سرمازدگی محصولات ظرف چند روز اخیر در جغتای شد به طوری که هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال خسارت به باغ‌های این شهرستان وارد کرد.

مدیر جهاد کشاورزی جغتای روز یکشنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: سرمای اواخر هفته پیش به درختان مثمرثمر در سطح دو هزار و ۳۱۹ هکتار باغهای گردو، بادام، آلبالو، گیلاس و انگور این شهرستان آسیب زد.
خلیل شایستگان افزود: همچنین این موج سرما به حدود پنج تا ۱۰ درصد اراضی کشاورزی خسارت زده است.
وی ادامه داد: بارش تگرگ و باران‌های شدید هفته گذشته نیز به ۵۰۰ هکتار از کشتزارهای چغندر قند، ۲۰۰ هکتار مزارع گندم و ۲۰۰ هکتار از باغ‌های این شهرستان بیش از ۴۷ میلیارد ریال خسارت زد.

مدیر جهاد کشاورزی جغتای گفت: کشاورزانی که محصولات خود را بیمه کرده‌اند برای پیگیری امور باید به صندوق بیمه محصولات کشاورزی شهرستان مراجعه کنند.
جغتای ۲۳ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغی با فعالیت ۹ هزار بهره‌بردار کشاورزی، باغداری و دامداری دارد. مزارع جغتای زیر کشت محصولاتی همچون گندم، جو، کلزا، چغندرقند، ذرت و هندوانه است. 

مرکز این شهرستان ۴۸ هزار نفری در ۳۵۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است. جغتای مرکب از دو بخش مرکزی و هلالی ۵۶ روستا دارد و ۳۹ هزار نفر از جمعیت این شهرستان ساکن روستاهای آن هستند.

سرمازدگی بهاری باغداران جغتایی را متضرر کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.