توضیح محسن هاشمی درباره تاثیر تهویه مترو در گسترش ویروس کرونا

رییس شورای شهر تهران گفت:چرخش هوا در داخل واگن‌های مترو سبب گسترش ویروس کرونا می‌شو‌د.

توضیح محسن هاشمی درباره تاثیر تهویه مترو در گسترش ویروس کرونا

به گزارش جماران، محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران در حاشیه دویست و هشتمین جلسه شورای شهر تهران درخصوص اینکه آیا سیستم مکنده مترو عامل گسترش ویروس در مترو است یا خیر گفت: در مترو سیستم مکنده نداریم و منظور سیستم هوادهی است و هواکش های تونل و ایستگاه با هواکش های واگن فرق دارند. درخصوص هواکش های مترو، یک سیستم دوگانه است که در زمان آتش سوزی می تواند به صورت خروج هوا از مترو عمل کند و در زمان های عادی به داخل مترو هوادهی می کند.

او ادامه داد: هدف این سیستم این است که هوای داخل تونل و ایستگاه ها را در دمای 23 درجه سانتی گراد نگه دارد. این سیستم در صورت آتش سوزی برعکس عمل می کند و دود را از داخل مترو به بیرون می فرستند تا مسافران در امان باشند.

هاشمی با بیان اینکه سیستم مترو به صورت ایرواشر عمل می کند گفت: در واقع اب را در مخزن هایی با روش هایی پودر می کنند و فن ها این آب را به داخل ایستگاه می دمد تا رطوبت داخل ایستگاه ها را کنترل کند. در نتیجه سیستم مناسبی است که هم هوا را به بیرون بدهد و هم هوا را به داخل بکشد.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه سیستم هوادهی قطار با استفاده از کولرهای گازی است گفت: قطار به دو گونه عمل میکند و برای کنترل رطوبت و دمای داخل کنترل هم هوا را خنگ می کنند و هم رطوبت هوا را کاهش می دهند پس هم از هوای داخل استفاده می کنند و هم از هوای بیرون، در نتیجه چون هر دو کار را انجام می دهد و هوا را دوباره به داخل سیستم می دهد، هوای داخل واگن را هم می زند، این یک مقداری خطرناک است چرا که بخشی از هوای داخل واگن ها به سیستم هوادهی داده می شود و دوباره به داخل بر می گردد.

او تصریح کرد: درمورد واگن ها باید حواس ها جمع شود و اگر نتوانند فاصله گذاری را در مترو عملی کنند باید متوقف کنند.

هاشمی در خصوص اتوبوس های رزروی  که بیشتر خطوط ان به نواحی شمالی پایتخت اختصاص یافته و برای مناطق جنوبی تنها دو خط درنظر گرفته شده است گفت: این یک طرحی است که از قدیم مطرح بوده و حالا می خواهند به صورت آزمایشی آنرا اجرا کنند و هنوز از چگونگی ان خبر ندارم. اما از اتوبوس های فعلی نیست و ربطی به اتوبوس های فعلی شرکت واحد ندارد و قرار است از اتوبوس های خارج شبکه باشند، و مانند اسنپ عمل کنند.  آنرا باید از حمل و نقلی ها بپرسید و من خیلی هم با آن موافق نبودم.

او همچنین درباره جلسه صبح امروز که به ریاست رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری برگزار شد گفت: در این جلسه مساله کرونا مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت.

هاشمی افزود:  پس از این جلسه نشست دیگری نیز در ارتباط با کمیسیون تلفیق برگزار و در مورد قانون بودجه 99 شهرداری و فضای کرونایی بحث شد. همچنین اینکه چقدر امکان تحقق درآمدها وجود دارد مورد بررسی قرار گرفت.

او با بیان اینکه نگرانی‌هایی در مورد درآمد شهرداری وجود دارد گفت: از آنجایی که در شهرداری ماهانه دو هزار میلیارد تومان بودجه نقدی نیاز است و 20 تا 30 درصد همین بودجه را به صورت غیرنقد لازم داریم، امسال پیش‌بینی می‌کنیم نصف این بودجه محقق شود.

رئیس شورای شهر تهران با ابیان اینکه درخصوص کمک های دولت نیز در ایج جلسه صحبت شد گفت:  جمع‌بندی‌های لازم در این جلسه حاصل نشد و امیدواریم در نشست‌های دیگر به نتایجی برسیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *