ارتباط آلودگی هوا با مرگ‌ومیر ناشی از کرونا

محققان با دقت به آمار تلفات بیماری همه‌گیر کووید-19 در مناطق آلوده اروپا به ارتباط محتمل میان آلودگی هوا و میزان مرگ‌ومیر براثر کروناویروس جدید رسیدند.

محققان با دقت به آمار تلفات بیماری همه‌گیر کووید-19 در مناطق آلوده اروپا به ارتباط محتمل میان آلودگی هوا و میزان مرگ‌ومیر براثر کروناویروس جدید رسیدند.

به گزارش اینترآذبه نقل از آی‌ای، محققان اروپایی با بررسی دو منطقه با بیشترین میزان مرگ‌ومیر که همچنین دونقطه از آلوده‌ترین شهرهای اروپا در شمال ایتالیا هستند، به یک ارتباط احتمالی بین آلودگی هوا و میزان مرگ‌ومیر براثر ابتلا به بیماری کووید-19 رسیدند.

دانشمندان در مقاله خود که در مجله ScienceDirect منتشرشده است، نوشتند: «ما به شواهدی رسیدیم که افراد ساکن در منطقه‌ای که دارای آلاینده‌های زیادی است، مستعد ابتلا به بیماری‌های مزمن تنفسی و پذیرش هر عامل عفونی هستند.»

در ادامه این مقاله آمده است: «علاوه بر این، قرارگیری طولانی‌مدت در معرض آلودگی هوا مانند یک نوع محرک در ابتلا به التهاب مزمن حتی در افراد جوان و سالم عمل می‌کند. بنابراین نتیجه می‌گیریم که سطح بالای آلودگی در شمال ایتالیا می‌تواند یک عامل مضاعف در میزان بالای مرگ‌ومیر بر اثر کروناویروس باشد.

نویسندگان این مقاله همچنین گزارش دادند که مؤسسه هواشناسی رویال هلند از داده‌های ابزار نظارت بر اوزون در ماهواره«Aura»متعلق به ناسا استفاده کرده‌اند که فاش کرده است شمال ایتالیا یکی از آلوده‌ترین مناطق اروپا است. این موضوع به دلیل شرایط جوی و جغرافیایی این منطقه است که منجر به ایستایی و سکون آلاینده‌ها می‌شود.

محققان معتقدند آلودگی هوا، اولین خط دفاعی در مقابل کروناویروس را مختل می‌کند، بنابراین زندگی در مناطق آلوده باعث می‌شود افراد، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های مزمن تنفسی شوند.

آن‌ها می‌گویند: «این موضوع به نظر ما تا حدی می‌تواند شیوع و مرگ‌ومیر بالاتر یک عامل ویروسی جدید و بسیار مسری مانند کروناویروس جدید را در بین جمعیت ساکن در مناطقی که سطح آلودگی هوا در آن‌ها بیشتر است، بالا ببرد، خصوصاً اگر سن متوسط ​​جمعیت این مناطق نسبتاً بالا باشد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.