هشدار مدیریت بحران اصفهان به دستگاه های مختلف و کشاورزان؛ بارش های سیل آسا در راه است

منصور شیشه‌فروش در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان،  با اشاره به اعلام هواشناسی از استمرار یک موج ناپایدار روی کشور و استان اصفهان اظهار داشت: در جلسه‌ای که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد به عوامل ستاد مدیریت بحران در شهرداری‌ها و فرمانداری اعلام آماده‌باش و هشدار دادیم و این شرایط از فردا تا پایان روز یکشنبه ادامه خواهد داشت؛ بیشتر بارندگی‌ها در سطح استان و به خصوص مناطق نیمه شمال و شمال غرب و مناطق مرکزی و به صورت رگباری و فصلی است.

وی ادامه داد: در مناطق شمالی همچون کاشان و قمصر نیز کاهش محسوس دما بین ۷ تا ۱۲ درجه و همچنین صاعقه در مناطق مرتفع و کوهپایه‌ای در مناطق شمال و شمال غرب پیش‌بینی شده‌است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در رابطه با وزش باد شدید و پدیده گردوغبار در استان تصریح کرد: پدیده گردوغبار را هم به‌علت بادهای مقطعی و شدید خواهیم‌ داشت و وزش باد در مناطق شرق و شمالی استان بیشتر بوده و ممکن است کیفیت هوا هم به‌دلیل گردوغبار پایین بیاید؛ به همین علت آمادگی لازم را به دستگاه‌های امدادی، فرمانداری و شهرداری‌ها دادیم که دربرابر مخاطرات جوی آمادگی داشته‌ باشند.

وی افزود: مقرر شده‌است که هواشناسی به صورت آنلاین و مرتباً وضعیت هوا را به نیروهای ستاد بحران اعلام کرده و شهرداری و راهداری‌ها مکلف شده‌اند که وضعیت رودخانه‌ها و مسیرها در داخل شهر و شرکت آب‌منطقه‌ای و همچنین دهیاری‌ها در بیرون شهر کنترل کرده و اگر مانعی در سر راه مسیرها هست رفع و مبادی‌ شهر را کنترل کنند.

شیشه‌فروش با تاکید بر لزوم توجه کشاورزان به ملاحظات ایمنی به علت باز بودن رودخانه زاینده‌رود گفت: به‌علت اینکه رودخانه زاینده‌رود باز هست، هشدارهای لازم به افرادی که در اطراف رودخانه‌های فصلی و کوهپایه‌ها هستند داده شده و حتما ملاحظات ایمنی را رعایت کرده و به هشدارهای هواشناسی و مسئولان محلی توجه کنند چراکه در سال قبل متاسفانه برخی کشاورزان دراثر صاعقه دچار مشکل و آسیب شدند.

وی ادامه داد: به کشاورزان توصیه می‌شود حتما به نکات ایمنی توجه داشته باشند به خصوص آن‌هایی که در مناطق مرتفع هستند، اگر صاعقه‌ای را مشاهده کردند حتما در جای مسقف قرار گرفته و با رعایت اصول ایمنی در محیط باز قرار نگیرند چراکه سال قبل حدود ۷ نفر کشاورز در اثر صاعقه در مزارع و زمین‌های مرتفع دچار آسیب شدند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در رابطه با کنترل سیل‌بندهای استان اظهار داشت: به شهرداری‌ها و دهداری‌ها اعلام شده که سیل‌بندهای اطراف شهر و روستاها را ازنظر مهندسی کنترل کرده و با هماهنگی شرکت آب‌منطقه‌ای نظارت و تصمیم‌سازی صورت پذیرد؛ به اداره راهداری نیز اعلام شده که سیل‌بندهای اطراف راه‌ها را نظاره و تقویت کنند تا مشکلی ایجاد نشود همچنین سیل‌بندهای اطراف ۷۰ شهرک صنعتی از نظر ایمنی و استحکام بخشی بررسی و کنترل خواهد شد تا در این زمینه مشکلی ایجاد نشود. 

وی افزود: شرکت آب‌منطقه‌ای نیز در این زمینه تمام رودخانه‌های استان را بررسی کرده و تیم‌های گشت و بازرسی برای بازگشایی رودخانه‌ها مستقر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید

شیشه‌فروش با بیان اینکه لازم است کشاورزان اصول ایمنی را به خصوص در مناطق مرتفع و شمال و شمال غرب رعایت کنند، عنوان کرد: به جهاد کشاورزی اعلام کردیم تا به کشاورزان مناطق شمال و شمال غرب برای پیشگیری از سرما‌زدگی اقداماتی را توصیه کرده و وزارت کشاورزی دستورالعملی در این مورد به کشاورزان ابلاغ کرده تا این مسئله را موردتوجه قرار دهند؛ همچنین به کشاورزان توصیه می‌کنیم از استحکام سازه‌ها، سالم بودن پوشش‌های پلاستیکی و بسته بودن درب و پنجره‌های گلخانه‌ها دربرابر وزش باد و تگرگ اطمینان حاصل کنند چراکه سال قبل دراثر تگرگ آسیب‌هایی نیز به گلخانه‌ها وارد شد.

وی در ادامه توصیه‌هایی برای کشاورزان و مشاغل مربوط ارائه کرد و گفت: استقرار کندوهای زنبورعسل بالاتر از سطح زمین جهت جلوگیری از آب‌گرفتگی برای صاحبان کلونی‌های زنبورعسل، تعبیه پوشش‌های مناسب بر روی کندوها نظیر برزنت‌های مختلف برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی دربرابر باران، جلوگیری از چرای دام در اطراف رودخانه و دره‌ها به‌علت احتمال سیلابی شدن آن‌ها، جلوگیری از ورود آب باران به استخرهای پرورش ماهی، پیشگیری از سرمازدگی شکوفه‌ها در باغات و همچنین رعایت  توصیه‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی و انجام پروتکل‌های بهداشتی در این مشاغل به‌منظور پیشگیری از انتقال ویروس کرونا در جلسه‌ای که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، ارائه شده‌است.

وی خطاب به کشاورزان افزود: آخرین توصیه ستاد مدیریت بحران هم این است که کشاورزان، نسبت به بیمه خود و محصولاتشان دربرابر حوادث و خطرات احتمالی جوی اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *