خشکسالی در خراسان جنوبی همچنان می تازد/ ظرفیت 68 درصد سدها خالی است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، نوروز امسال را مردم خراسان جنوبی در برخی نقاط با بارش باران و سیلاب آغاز کردند، بارش‌هایی که به دلیل فقر خاک با اندک بارشی تبدیل به سیل می‌شود.

آری غصه تلخ خشکسالی در خراسان جنوبی همچنان ادامه دارد چراکه به گفته کارشناسان بررسی شاخص‌های خشکسالی نشان‌دهنده تداوم شرایط خشکسالی در استان است.

تب تند خشک‌سالی سال‌هاست که در استان خراسان جنوبی فروکش نکرده و هر سال داغی بر عطش چشمه‌ها و قنات‌ها و چاه‌ها افزوده است.

بیشتر بخوانید

اما امسال بعد از سال‌ها خشکسالی قطرات باران‌های بهاری غبار ناامیدی را از زمین‌های خشک کشاورزان پاک و دوباره روزنه‌ امید را در دل آن‌ها زنده کرد. هر چند بارندگی‌های خوب امسال در استان سبب شد تا بعد از سال‌ها بهار به خطه خشک کویری بازگردد و برخی از سدها و رودخانه‌هایی که سال‌ها خشک‌شده بودند دوباره جریان پیدا کنند اما خشکسالی‌های مدام شیره جان سفره‌های زیرزمینی را گرفته و درمان این زخم‌ها سال‌ها زمان نیاز دارد.

خراسان جنوبی با 151 هزار کیلومتر مربع مساحت سومین استان پهناور کشور پس از سیستان و بلوچستان و کرمان است که کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی متوالی این منطقه را با مشکلاتی از جمله افت شدید سطح سفره‌های آب زیرزمینی، فرونشست زمین و مهاجرت مواجه کرده است.

بیشتر بخوانید

انتقال آب به این استان یکی از گزینه‌های جدی مقابله با بحران کم آبی است که از سوی مدیریت استان در دست پیگیری است.خراسان جنوبی همچنان در وضعیت کم آبی قرار دارد

حسین امامی در گفتگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: از آغاز سال تاکنون بارندگی‌های خوبی در استان شده اما جبران خشکسالی‌های 20 ساله نشده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان جنوبی معتقد است این بارش‌ها، کم آبی را در استان جبران نمی‌کند و شهروندان باید در مصرف آب مدیریت لازم را داشته باشند.

امامی افزود: در سال جاری بارندگی‌های مناسبی داشتیم اما تا رسیدن به تعادل منابع آب زیرزمینی باید مدیریت مصرف را همچنان ادامه داد.

وی بیان کرد: خراسان جنوبی در سال آبی جاری از نظر آمار بارندگی وضعیت بهتری نسبت به سال‌های گذشته داشته اما به طور کلی تغییر اقلیم موجب بر هم خوردن توازن بارندگی‌ها و در نتیجه رفع نشدن مشکل کم آبی در این استان شده است و مشکل خشکسالی با توجه به بارندگی‌های اخیر استان رفع نشده و این خطه همچنان در وضعیت کم آبی قرار دارد.

67 درصد ظرفیت سدهای استان خالی‌ است

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان نیز با اشاره به بارندگی‌های ابتدای سال گفت: در نوروز شاهد بارندگی‌ها و سیلاب در برخی از نقاط استان بودیم اما همچنان 67 درصد ظرفیت سدهای استان خالی است.

پورجعفر با بیان این‌که در پی بارندگی‌های اخیر با مهار شش میلیون مترمکعب روان آب در سدهای استان، حجم فعلی آب سدها به 25 میلیون مترمکعب رسید افزود: در حال حاضر هفت سد مخزنی در استان وجود دارد و با وجود بارندگی‌های اخیر هنوز بخش زیادی از این سدها خالی است و هیچ گونه مشکلی در زمینه مهار روان آب‌ها در استان نداریم.

وی با اشاره به این‌که بیشترین حجم مهار روان آب در سدهای استان در بارندگی‌های اخیر مربوط به سد دره بید و نهرین طبس بوده است گفت: 100 درصد روان آب و سیلاب‌ها در حوزه‌های منتهی به سدها مهار و وارد سد شده و شاخه‌های فرعی نیز وارد مزارع کشاورزی و بندسارها می‌شود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان افزود: در حال حال حاضر مشکلی در مهار روان آبها و سیلاب‌ها نداریم برخی از سدها در سال‌های گذشته به طور کامل خشک شده بود چون چندین سال خشکسالی را پشت سر گذاشته‌ایم و بارندگی‌های کم و آرام بیشتر در زمین نفوذ می‌کند و تبدیل به سیلاب نمی‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر تنها سد در دست احداث سد سیاهو است که 96 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و سدسازی در استان در هر نقطه‌ای که لازم بود ایجاد شده و دیگر برنامه‌ای برای احداث سد نداریم.

جمع‌آوری 21 میلیون مترمکعب آب در سازه‌های آبخیزداری استان

مدیرکل منابع طبیعی خراسان جنوبی نیز گفت: بارندگی‌های هفته دوم فروردین امسال، سبب جمع‌آوری 21 میلیون و 500 هزار مترمکعب آب در سازه‌های آبخیزداری خراسان جنوبی شده است.

نصرآبادی اظهار داشت: بیشترین آب جمع آوری شده در این مدت مربوط به سازه‌های آبخیزداری شهرستان‌های طبس، بشرویه، نهبندان و سرایان بوده است.

وی افزود: از آغاز سال آبی تاکنون 45 میلیون مترمکعب آب در سازه‌های آبخیزداری استان جمع آوری و مدیریت شده و بیش از 1900 سازه آبخیزداری در خراسان جنوبی وجود دارد.

رشد 37 درصدی میانگین بارندگی در استان

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: میانگین بارندگی‌ها از ابتدای سال زراعی 98-99 میزان 122 میلیمتر است که سال زراعی گذشته میانگین بارندگی‌ها در استان 96 میلیمتر بوده که امسال رشدی 37 درصدی دارد. 

خندان‌رو افزود: بارندگی‌ها نسبت به میانگین بلند مدت نیز 35 درصد افزایش داشته و بیشترین بارندگی در قاینات و کمترین بارندگی‌ها مربوط به نهبندان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.