سیل گلستان به عشایر کوچرو خراسان شمالی آسیب نرساند

مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی روز پنجشنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خانوارهای عشایری که در منطقه مراوه تپه استان گلستان استقرار دارند در جریان بارندگی و سیل ۱۲ فروردین هیچ خسارتی متحمل نشده و به دام آنها نیز آسیبی نرسیده است.

محمدرضا قلی پور افزود: شماری از خانوارهای عشایری شهرستان بجنورد در منطقه سیل گرفته گلستان اسکان دارند، اما خوشبختانه هیچ آسیبی از ناحیه این حادثه به آنان وارد نشده است.  

بارندگی شدید و وقوع سیل در محل زندگی عشایر مستقر در مراوه‌تپه گلستان، علاوه بر قطع راه دسترسی چندین روستای این شهرستان و وارد آوردن خسارت به برخی خانه‌ها، موجب تلف شدن ۳۸۳ راس دام خانوارهای عشایری مراوه تپه شد.

به گزارش ایرنا، کانال های خبری در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی استان خراسان شمالی از دیشب با انتشار اخباری، تلف شدن ۳۸۳ راس دام مزبور را به عشایر کوچرو شیروان نسبت می دهند که برای زمستان گذرانی در مراتع مراوه تپه استان گلستان سکونت دارند و حال آنکه دام های تلف شده متعلق به عشایر شهرستان مراوه تپه بوده است.

قلی پور، خبر منتشره مبنی بر تلف شدن دام عشایر خراسان شمالی را رد کرد و افزود: متاسفانه برخی شبکه های اجتماعی و نیز خبرگزاری ها برای منتشر کردن اخبار به درستی  نادرستی آن اهمیتی نمی دهند.

مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی اظهار داشت: خانوارهای عشایر این استان پس از زمستان گذرانی در مناطق قشلاقی استان گلستان، طبق تقویم کوچ هرساله در فروردین ماه این منطقه را به مقصد خراسان شمالی ترک می کردند اما با هماهنگی که با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان صورت گرفته، امسال این کوچ به علت شیوع ویروس کرونا با یک ماه تاخیر آغاز خواهد شد.
قلی پور افزود: هم اکنون مناطق قشلاقی که در آن خانوارهای عشایری سکونت دارند از نظر چراگاه نیز بسیار مناسب است و عشایر برای تعلیف دام خود مشکلی نخواهند داشت.
وی اظهار داشت: برای ماندگاری عشایر در مناطق قشلاقی هماهنگی های لازم با دستگاه های مربوط انجام شده است و برای فصل کوچ نیز هماهنگی خواهیم کرد تا قشر عشایر در این خصوص نگرانی نداشته باشند.
وی افزود: با بهبود وضعیت از نظر مهار ویروس کرونا و همچنین شرایط آب و هوایی این خانوارها با هماهنگی دستگاه های مختلف به ییلاقات استان کوچ خواهند کرد.

هم اکنون چهار هزار خانوار عشایری خراسان شمالی برای زمستان گذرانی در مناطق گرمسیری و قشلاقی مستقر هستند.
پنج هزار و ۳۵۰ خانوار عشایری خراسان شمالی بیش از ۷۰۰ هزار رأس دام سبک در اختیار دارند که ۲۵ درصد گوشت استان را تولید می‌کنند.
عشایر خراسان شمالی با جمعیتی بیش از ۳۰ هزار نفر در قالب ۲ ایل زعفرانلو و شادلو و ۳۸ طایفه با شیوه‌های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو در این استان کوچروی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *