صرفه جویی ۴۰ هزار میلیارد تومانی با بومی سازی کنتور‌های هوشمند

 مدیرعامل ساتکاب از بومی سازی کنتور‌های هوشمند در کشور و صرفه جویی ۴۰ هزار میلیارد تومانی در صنعت برق خبر داد.

صرفه جویی ۴۰ هزار میلیارد تومانی با بومی سازی کنتور‌های هوشمند

پایگاه خبری ریشه

محمدولی علاءالدینی مدیرعامل ساتکاب با اشاره به بومی سازی ۵۰ کالای استراتژیک در وزارت نیرو در سال گذشته اظهار کرد: با استفاده از شیوه‌های جدید و مشارکت نخبگان کشور توانستیم ۵۰ کالای استراتژیک در حوزه آب و برق بومی سازی کنیم که از این میزان برخی در سال ۱۳۹۸ مورد استفاده قرار گرفته اند، اما در سال ۱۳۹۹ به طور گسترده از تمامی این ۵۰ محصول استفاده خواهیم کرد.

مدیرعامل ساتکاب تصریح کرد: این محصولات گواهی استاندارد خود را کسب کرده‌اند و در حال حاضر حدود ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در بخش آب و برق فعال هستند به طوری که ۱۶۰ شرکت در صنعت برق و مابقی در صنعت آب فعالیت می‌کنند و وزارت نیرو به واسطه ساتکاب این نقطه تماس را برقرار کرد از این ظرفیت‌ها برای تامین کالا‌های مورد نیاز خود استفاده کند.

مدیرعامل ساتکاب با اشاره به کاهش قیمت محصولات داخلی در برخی بخش‌های صنعت آب و برق گفت: ۵۰۰ هزار حلقه چاه در کشور وجود دارد که تجهیزات مربوط به اندازه گیری همین موارد با همت و تولید متخصصان داخلی از ۲۵ میلیون تومان به ۵ میلیون تومان کاهش یافت. همچنین هوشمند سازی کنتور‌های برق حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان هزینه برای کشور داشت که از طریق بومی سازی این میزان به ۳۰ هزار میلیارد تومان تقلیل یافت.

علاءالدینی با اشاره به افزایش توان فنی مهندسی کشور در حوزه آب و برق اظهارکرد: در حوزه تربیت نیروی متخصص در رده‌های سوم تا پنجم جهانی قرار داریم و استفاده از همین توان مهندسی موجب شده تا خلاقیت‌های جدیدی وارد این عرصه شوند و محصولات ایرانی در این دو حوزه توان رقابت در عرصه بین المللی را داشته باشند.

مدیرعامل ساتکاب با تاکید بر اینکه اقتصاد دنیا در حال متحول شدن است، گفت: براساس ارزیابی صورت گرفته اقتصاد دانش‌بنیان‌ها در آینده حرف نخست را خواهد زد؛ از این رو وزارت نیرو برای اینکه از این بخش عقب نیفتد حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را توسط مجموعه ساتکاب در دستور کار قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.