افزایش 10 برابری مصرف ضدعفونی کننده‌های “الکلی”/ این مواد مقاومت میکروبی ایجاد می‌کنند

ایسنا/کرمانشاه معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار کرد: با شیوع ویروس کرونا مصرف ضدعفونی کننده های برپایه الکل در کشور ما 10برابر شده است.

دکتر قباد محمدی در گفت و گو با ایسنا گفت: در پی شیوع ویروس کرونا در کشور شاهد رواج مصرف بیش از حد الکل و محلولهای ضدعفونی بر پایه الکل هستیم که این محلول ها دارای حدود 80 درصد الکل در ترکیبات خود هستند.

وی افزود: وقتی الکل به عنوان ضدعفونی کننده سطوح و مخصوصا دست استفاده می شود موجب بروز مشکلاتی از قبیل آلودگی های زیست محیطی، ایجاد مقاومت میکروبی و در برخی موارد مقاومت ویروسی می شود و حتی می تواند باعث ایجاد جهش ژنتیکی شده و ویروس‌ها و میکروب های جدیدی ایجاد کند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورها برنامه هایی جهت کاهش مصرف یکسری از کالاها مانند دارو دارند و الکل نیز یکی از این موارد است. در واقع این یک سیاست کلی در کشورهای پیشرفته است که مصرف دارو را به حداقل برسانند و بر همین اساس در این کشورها الکل و محلول های ضدعفونی برپایه الکل یک ماده تحت کنترل بوده و دارو محسوب می‌شود.

محمدی عنوان کرد: متاسفانه در کشور ما با شیوع ویروس کرونا و به دلیل فرهنگ غلط استفاده از ضدعفونی کننده های بر پایه الکل، بر اساس آخرین آمار بیش از 300 نفر در تمامی استان‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

وی افزود: طبق آزمایش های انجام شده در آزمایشگاه کنترل غذا و دارو معاونت غذا و دارو که بر روی محلول های ضدعفونی جمع آوری شده در سطح عرضه بازار صورت گرفته، متاسفانه بسیاری از نمونه‌ها دارای ناخالصی هایی از قبیل متانول و تولوئن بودند که این مواد بسیار خطرناک و سرطانزا هستند.

این مسئول توصیه کرد: مردم در صورت نیاز به استفاده از محلول های ضدعفونی برپایه الکل حتما این مواد را از داروخانه‌ها تهیه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *