چهارمحال و بختیاری در رتبه های اول خشکسالی قرار دارد /کاهش ۳۸ درصدی بارش باران

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، مهران چراغ‌پور پیش از ظهر امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران استان چهارمحال و بختیاری  اظهار داشت: با ثبت ۳۰۰‌میلی متر‌ی اختلاف بارش از اول مهر‌ تا ۹ فرودین در استان چهارمحال و بختیاری نسبت به سایر استان‌ها، چهارمحال و بختیاری در رتبه های اول خشکسالی قرار دارد.

وی  افزود: این‌اختلاف بارش نسبت به بلندمدت ۱۱۴ میلی متر کاهش را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید

سرپرست اداره کل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری گفت: در ترسیم پهنه بندی از وضعیت بارش در استان، منطقه کوهرنگ  بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی متر ‌کاهش بارش دارد.

چراغ‌پور خاطرنشان کرد: مقایسه میزان بارش‌های امسال نسبت به دوره مشابه میانگین‌ بلند مدت، ۱۲ درصد کاهش و نسبت به بارش‌های سال گذشته در مدت مشابه، ۳۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه ۲۷ درصد برای تکمیل یک سال زراعی زمان باقی است، گفت: با ثبت ۴۲۶ میلی متر میانگین وزنی دریافتی بارش، در سراسر استان، ۷۳ درصد یک‌ سال زراعی دریافت شده است.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان  عنوان کرد: در فروردین سال گذشته ۷۵ سانتی متر برف در ایستگاه کوهرنگ وجود داشت که امسال بارش‌ها به صورت باران در اسفند۹۸ و ده روز اول فروردین۹۹، علیرغم پیش بینیِ میانگینِ بلندمدتِ ۴۲ سانتی متری برف در این ایستگاه، میانگین برف به عدد صفر رسیده است.

چراغ‌پور تصریح کرد: در ۱۰‌روز نخست سال جدید میزان بارش‌ها در شهرکرد ۳۷ میلی متر و در کوهرنگ ۱۰۰ میلی متر به ثبت‌ رسید که نسبت به سال گدشته کاهش ۴۵ درصدی بارش را نشان می‌دهد.

وی افزود :  از ششم اسفند ۹۸ ، بارش ۲۰۰‌میلی متری در طول ۳ روز خساراتی در اردل و کوهرنگ‌ به بار آورد که همزمان در شهرکرد ۵۷ میلی متر بارش به وقوع پیوست.

چراغپوربا بیان اینکه برخی مناطق استان در خشکسالی متوسط تا خفیف قرار دارند، گفت:  در دوره بلند مدت ۱۲۰ ماهه مناطقی مثل اردل، کیار، شهرکرد، سامان و بن در خشکسالی شدیدی قرار دارند که باید تمهیدات لازم اندیشیده شود.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان افزود: در یک دوره ۱۰‌ساله تا پایان بهمن ۹۸، به طور کلی ۶۸ درصد از کل مساحت استان با خشکسالی روبرو است.

چراغپور افزود: بر اساس پیش‌بینی‌ها ،در اردیبهشت ماه ، بارش‌های کشور کمی بالاتر از حد نرمال خواهد بود که  این مسئله در شمال و شمال غرب استان مشهود است.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود از بعدازظهر روز دوشنبه سیستم جدیدی با بارش برف و باران به استان وارد شود و مخصوصا کوهرنگ‌ را تحت تاثیر قرار‌ دهد.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان گفت: این‌سامانه در کوهرنگ و به‌ ویژه در گردنه گوشنگلی در بروجن اختلال جاده‌ای در پی خواهد داشت که با پلیس راه و راهداری هماهنگی لازم صورت گرفته است.

سرپرست هواشناسی استان تاکید کرد: سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری احتمال خطر‌سرمازدگی در بن و سامان وجود دارد که به اطلاع کشاورزان و باغداران رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *