سیل اخیر چهارمحال و بختیاری 79 میلیارد تومان خسارت به بارآورد

این ستاد با توجه به بارش‌های بهاره فروردین و اردیبهشت برای پیش بینی و پیشگیری و تاکیدات آماده باش دستگاه‌های عضو ستاد مدیریت بحران استان برای برآورد خسارت‌های سرمازدگی تشکیل شد.

79 میلیارد تومان خسارت بارندگی و سرمازدگیِ سیل اخیر

استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به جذب 95درصد از اعتبارات خسارات سال گذشته ‌اظهار داشت: از ابتدای امسال تا کنون در بارندگی و سرمازدگیِ سیل اخیر 79 میلیارد تومان خسارت به بخش‌های باغی، زراعی و زیرساخت‌های جاده‌ای مثل جاده موگویی و دیناران وارد شده است.

وی جهادکشاورزی، بنیادمسکن و راه و شهرسازی را موظف به شناسایی سایر خسارات در حوزه‌های زیرساختی جاده اصلی و فرعی و باغات و زراعت بر اثر سیل کرد.

38 درصد کاهش بارش در استان نسبت به سال گذشته

اقبال عباسی تصریح کرد: میزان بارش‌های استان  38 درصد نسبت به سال گذشته، 12‌درصد نسبت به بلند مدت و 27 درصد نسبت به سال زراعی کمبود دارد که علیرغم فاصله زمانی تا پایان‌سال زراعی با توجه به رقم بالای 38 درصدی، باید مدیریت در مصرف و میزان بازگشایی سد، دقت کافی شود.

استاندار چهارمحال و بختیاری تاکیدکرد: هم اکنون 411 میلیون مترمکعب آب در سد ذخیره شده است که تا پایان فروردین  500 میلیون مترمکعب پیش بینی می‌شود ولی باید ذخیره سد مورد توجه قرار بگیرد.

عباسی گفت: پیگیری برای افزایش سقف پرداخت حق بیمه و افزایش خسارت بیمه باغداران برای جبران حداکثری خسارات وارد شده در دستور کار قرار بگیرد.

وی افزود: سوخت در مناطق روستایی فاقد گاز در شهرستان‌های کوهرنگ و لردگان با توجه به برودت هوا و شیوع کرونا در دستور کار قرار بگیرد تا از قطع درختان و آسیب به جنگل‌ها نیز جلوگیری شود.

10 تا 30 درصد خسارت سرمازدگی باغات

مدیر مدیریت بحران استان در این جلسه اظهار داشت : سرمازدگی باغات در شهرستان‌های سامان، بن، اردل، کیار، لردگان، خانمیرزا و فارسان بین 10 تا 30 درصد خسارت به بار آورده است‌که بعد از پایان بارش‌ها و کاهش دما برآورد همه جانبه خسارات در فر‌م‌های 15 گانه با امضای استاندار اعلام و پیگیری‌های لازم صورت می‌گیرد.

زمانپور افزود: برای پیشگیری از خسارات سرمازدگی در کاهش دمای پیش رو علاوه بر ارائه هشدار و صدور اخطاریه‌های لازم و تامین نیازهای سوخت و گازوییل برای چومسوزی، ایجاد دود  برای کشاورزان تامین شده است.

وی افزود: بعد از برآورد خسارات نهایی، اعتبار مورد نیاز اعلام و در صورت تصویب اختصاص می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.