روانپزشک : مردم تصویر واقع بینانه نسبت به کرونا داشته باشند

دکتر آتنا فلاح عصر یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: افرادی که نسبت به کرونا بی خیال یا خیلی درمانده باشند همواره دچار استرس می‌شوند و این امر سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن آنها می‌شود.

وی ادامه داد: اگر مردم در برابر بیماری تمرکز لازم و مناسب را بر اساس شرایط نداشته باشند بدون شک بیشتر از سایر افراد دچار مشکل جسمی ،روحی و و روانی می‌شوند.

این روانپزشک اظهار کرد: برای اینکه بر استرس‌ها و نگرانی‌های ناشی از بیماری کرونا غلبه کنیم نباید  مردم هیچگاه دنبال برخی اخبار بی‌پایه و شایعاتی که در فضای مجازی مطرح می‌شود،باشند.

فلاح تصریح کرد: برای موفقیت در مقابل کرونا و غلبه بر آن باید مردم اخبار و مسایل آن را تنها  از طریق مراجع اطلاع‌رسانی رسمی کشور مثل وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و سایت دانشگاه علوم پزشکی  پیگیری کنند.

وی گفت: اضطراب ناشی  از دنبال کردن اخبار بی پایه کرونا از طریق برخی کانال‌ها در فضای مجازی بدون مجوز موجب ضربه زدن و تضعیف ایمنی بدن افراد می‌شود.

متخصص اعصاب و روان بیمارستان مهریز بیان کرد: اگر بر اعصاب و روان خود با مدیریت قوی و واقع‌بینی کامل برنامه‌ریزی داشته باشیم گذر از کرونا سخت نیست،  بنابراین همه باید با اندیشه درست زندگی کنیم.

فلاح یادآور شد: راه برون‌رفت و علاج واقعه رعایت توصیه پزشکان و انجام وظایف بهداشت فردی و دوری از جمع  و ماندن در خانه است .

تاکنون در استان یزدیک هزار و یک نفر بر اساس آزمایش به این ویروس مبتلا شدند و ۱۰۴ نفر هم فوت کردند.   

کرونا، نخستین‌بار در شهر ووهان مرکز استان هوبی چین شناسایی شد و تاکنون به بیش از ۱۹۰ کشور سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشت تا وضعیت فوق العاده اعلام کند.

این بیماری قابل پیشگیری است و به‌راحتی با مشارکت شهروندان و راهکارهای ساده مانند شست و شوی مکرر دست‌ها با صابون، استفاده از ماسک و دستکش در بیرون خانه و تعویض به هنگام آن، مصرف مایعات گرم، دست ندادن و روبوسی نکردن با دیگران، خودداری از تماس دست با چشم‌ها، بینی و دهان، حفظ فاصله یک و نیم متری با افراد بیمار و ماندن بیماران در خانه می‌توان از میزان شیوع و ابتلای آن  جلوگیری کرد.

علایم ابتلای به ویروس کرونا شامل تب، سرفه، تنگی نفس، علایم گوارشی و در موراد شدید عفونت ریه (پنومونی)، سندرم تنفسی حاد و نارسایی کلیه است.

روانپزشک : مردم تصویر واقع بینانه نسبت به کرونا داشته باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *