تشریح رویکردهای پلیس در عرصه مقابله با شیوع بیماری کرونا

معاون اجتماعی ناجا گفت: حمایت از طرح های پیشگیرانه در زمینه سلامت فردی و همگانی شامل طرح‌های “تغییر ساعات و کیفیت خدمات عمومی پلیس در مراکز وابسته”، “کمک به ضدعفونی و گندزدایی اماکن عمومی و شهری” و “حمایت از پویش مردمی در خانه بمانیم” از جمله رویکردهای پلیس در عرصه مقابله با شیوع بیماری کرونا است.

  به گزارش وانانیوز، سردار احمد نوریان ضمن تبریک سالروز ولادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و روز پاسدار به تمام هموطنان عزیز به ویژه پاسداران، این حافظان ارزش های دینی، انقلابی و ملی  ایران اسلامی، اظهار داشت: به روح مقدس حضرت امام (ره)، شهدای گرانقدر به ویژه سهپبد شهید “حاج قاسم سلیمانی” درود فرستاده، از درگاه خداوند متعال، طول عمر با عزت برای رهبر معظم انقلاب و سلامتی مردم شریف را خواهانیم و برای جان باختگان اخیر نیز طلب مغفرت و آمرزش می کنیم.

سخنگوی ناجا افزود: همزمان با گسترش و پررنگ شدن تهدید ویروس کرونا، پلیس با تشکیل قرارگاه بهداشتی – درمانی امام رضا (ع) در کنار وظایف محوله و تخصصی با تمام امکانات و تجهیزات تلاش کرد همراه با جامعه پزشکی و پرستاری به صورت روزآمد، وظایف جدیدی، متناسب با شرایط در دستور کار خود قرار دهد.

معاون اجتماعی ناجا تصریح کرد: پلیس در عین حال که ماموریت های اصلی خود مانند مدیریت راهها و ترافیک، پیشگیری از وقوع جرایم و برخورد با مجرمان، تامین امنیت عمومی از مرزها تا شهرها و روستاهای دورافتاده را برعهده دارد از همان لحظات اولیه شیوع کرونا با برآورد و پیش بینی های سناریوهای احتمالی برای اتفاقات پیش رو جهت حفظ سلامت مردم، حمایت از جامعه پزشکی همچنین تامین بهداشت کارکنان و اماکن نیروی انتظامی اقدامات مختلف و متنوعی را برنامه ریزی و اجرا کرد.

وی  یادآور شد: پلیس در گام نخست به علت حضور و ارتباطات اجتماعی وسیع برای مدیریت خدمات دهی به مردم با بکارگیری همه ظرفیت های بهداشتی و ایمنی، حفظ سلامت پرسنل، پاکسازی و ایمن سازی اماکن و مجموعه های ناجا را در سراسر کشور در دستور کار قرار داد البته در این اثنا تعدادی از همکاران به هنگام اجرای ماموریت مقابله با شیوع ویروس کرونا به شهادت رسیدند که برای این عزیزان و همه درگذشتگان از خداوند منان طلب مغفرت و آمرزش داریم.

معاون اجتماعی ناجا گفت: حمایت از طرح های پیشگیرانه در زمینه سلامت فردی و همگانی شامل طرح های”تغییر ساعات و کیفیت خدمات عمومی پلیس در مراکز وابسته “، ” کمک به ضدعفونی و گندزدایی اماکن عمومی و شهری” و “حمایت از پویش مردمی در خانه بمانیم” از جمله رویکردهای پلیس در عرصه مقابله با شیوع بیماری کرونا است.

سردار نوریان افزود: برای نمونه یگان ویژه ناجا با استفاده از خودروها آب پاش و تجهیزات سم زدایی نسبت به ضدعفونی معابر ، اماکن، خیابان ها ، تجهیزات و ناوگان شهری اقدام کرد که در این رابطه از ۱۱ اسفندماه ۹۸ تا ۷ فروردین ماه سال جاری با مشارکت ۳ هزار و ۴۲۰ نفر از کارکنان یگان ویژه و بهره گیری از ۵۹۸ خودرو ، ۵ هزار و ۸۳۴ نقطه در ۶۸ شهر بزرگ و کلان شهر گندزدایی شد.

معاون اجتماعی ناجا با بیان اینکه در این طرح تقریبا ۱۰ هزار کیلومتر از معابر با استفاده از ۳ میلیون و ۳۴ هزار لیتر محلول، ضدعفونی شد، گفت: همچنین معاونت بهداشت و درمان ناجا (بهداد) در راستای کنترل شیوع بیماری کرونا ضمن پاسخگویی شبانه روزی از طریق سامانه ۱۶۵ به ارائه خدمات غربالگری ، بهداشتی و درمانی به بیماران کرونایی در بیمارستان ها و ۳۴ کلینیک نیروی انتظامی پرداخت.

سخنگوی ناجا یادآور شد: در قالب این طرح بیش از ۷۰ تیم مراقبتی متشکل از پزشکان ، پرستاران و کارشناسان بهداشت همراه با ۱۰۳ دستگاه آمبولانس ساماندهی شده و با ایجاد ایستگاه های سلامت و تب سنجی در استان ها بیش از ۵۰۰ تن محلول ضدعفونی، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار جفت دستکش و ۶۰۰ هزار عدد ماسک توزیع شد.

وی با اشاره به اینکه رویکرد دیگر پلیس در موضوع کرونا، تقویت ماموریت های انتظامی مرتبط با مدیریت بحران بود، افزود: از جمله این رویکرد؛ مقابله با قاچاق و احتکار کالاهای بهداشتی، تامین امنیت روانی جامعه از طریق مقابله با هجمه های رسانه ای و آلودگی های فضای مجازی و نیز برخورد با شایعه سازان و جریان های انحرافی در شبکه های اجتماعی بوده که باعث برهم خوردن نظم عمومی و ایجاد ناآرامی و تقویت بحران می شود.

معاون اجتماعی ناجا با بیان اینکه امروز به لطف خدا با ایثارگری جامعه پزشکی و تلاش دلسوزانه همکارانم در پلیس های امنیت اقتصادی، مرزبانی، امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان ها، پلیس فتا و یگان ویژه شاهد شکل گیری نوعی پذیرش و مشارکت اجتماعی در مقابله با این ویروس در سطح جامعه هستیم، گفت: بحمداله بازار و نظام توزیع اقلام بهداشتی سامان گرفته و ان شاء الله با رعایت بیشتر مقررات و توصیه ها توسط هموطنان شاهد مهار و کنترل بیماری کرونا خواهیم بود.

سخنگوی ناجا افزود: پلیس با انجام ساعت ها کار اطلاعاتی و عملیاتی در طول این ایام تا روز ۶ فروردین سال جاری موفق به کشف حدود ۱۴۷ میلیون عدد انواع لوازم و اقلام بهداشتی شامل ماسک، دستکش، شیلد ( محافظ صورت)، ۲ میلیون و ۴۹۶ هزار لیتر انواع مواد ضدعفونی کننده، ۲۰۴ تن انواع پودر لباسشویی شده که با دستور مقامات قضائی به نمایندگان مراجع ذی ربط برای توزیع در جامعه تحویل داده شده است.

وی با بیان اینکه برای کشف این اقلام ۹ هزار و ۳۷۰ باب اماکن عمومی در سطح کشور توسط ماموران پلیس مورد بازدید قرار گرفت که از این تعداد ۴۴۸ باب انبار و داروخانه به دلیل احتکار تجهیزات پزشکی و بهداشتی پلمب شد، گفت: در این راستا ۴۱ خودرو توقیف و با تشکیل ۷۴۲ پرونده قضائی، ۷۸۷ متهم دستگیر شده اند.

سردار نوریان گفت: همچنین برای آگاهسازی جامعه نسبت به تهدیدات اجتماعی و رسانه ای این روزها معاونت اجتماعی ناجا با مشارکت اصحاب رسانه ، کارشناسان انتظامی و پلیس فتا، صاحب نظران علوم ارتباطات، مدیریت رسانه ، روانشناسان، جامعه شناسان و همکاری صدا و سیما اقدام به اطلاع رسانی ، تولید و انتشار انواع برنامه های تلویزیونی ، محصولات خبری و رسانه ای کرده است.

معاون اجتماعی ناجا افزود: این تولیدات شامل ؛ انواع اینفوگراف های آموزشی ، فیلم ، کلیپ ، مستند، پوستر، بولتن، اقلام تبلیغاتی و آموزشی بوده که بخشی از آن تاکنون به سمع و نظر مردم شریف رسیده است.

فاصله گذاری اجتماعی و الزامات پلیس

سخنگوی ناجا با بیان اینکه طرح فاصله گذاری اجتماعی از بامداد روز جمعه با هدف کمک به تشدید قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا و کاهش تماس و ارتباط میان افراد برای جلوگیری از شکل گیری اجتماعات، ترددها و مسافرت های جاده‌ای و شهری آغاز شده گفت: ورودی و خروجی شهرها تحت کنترل کامل پلیس است به هیچ عنوان به شهروندان اجازه خروج از شهر داده نمی شود و صرفا ساکنان بومی اجازه ورود به شهر را خواهند داشت.

وی با تاکید بر اینکه از مردم می خواهیم هیچگونه سفری را برنامه ریزی نکنند، گفت: از مسافران عزیز نیز می خواهیم هر چه سریعتر به محل سکونت خود بازگردند در اینجا هشدار می دهیم که پلیس برای حفظ جان هموطنان عزیز و کمک به جامعه پزشکی نسبت به افراد بی توجه به قانون فاصله گذاری اجتماعی هیچگونه گذشت و تسامحی نخواهد داشت.

معاون اجتماعی ناجا تصریح کرد: بنابراین ماموران پلیس، رانندگان متخلفی که قصد سفر داشته را به شهر خودشان بازگردانده و خودروی آنهایی را که در شهرهای غیربومی تردد می کنند را به مدت یک ماه توقیف می کند ضمنا این افراد باید مبلغ ۵۰۰ هزار تومان هم جریمه پرداخت کنند.

سخنگوی ناجا افزود: برابر آنچه که در طرح فاصله گذاری اجتماعی به نیروی انتظامی تکلیف شده فعالیت تمامی واحدهای صنفی غیر از نانوایی ها ، سوپرمارکت ها، فروشگاه های مواد غذایی ، خوراکی و اصناف تامین کننده مایحتاج ضروری که اسامی شان در این طرح اعلام شده، ممنوع است و پلیس با متخلفان برخورد قانونی می کند.

به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار نوریان در پایان یادآور شد: با توجه به اینکه هم اکنون فشار مضاعفی بر دوش پزشکان، پرستاران و پلیس به عنوان خط مقابله با شیوع و درمان مبتلایان به بیماری کرونا قرار دارد از تمام مردم عزیز تقاضا می کنیم در خانه بمانند و خویشتنداری کننند امیدواریم ان شاء الله این بلا به قدرت و عنایت الهی و به یومن قدوم گوهرهای عزیز ماه شعبان به زودی رفع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *