مخازن سدها ی خوزستان سیلاب های فروردین ماه را کنترل می کند / خطر سیل دیگر ندار یم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، در کنار بحران کرونا که این روزها تمام اخبار را به خود اختصاص داده است در خوزستان و برخی استانها یک نگرانی دیگر هم وجود دارد که ممکن است مردم را مجددا مانند سال 98 به زحمت و ضرر و زیان بیندازد.

سیل! موضوعی که در پیش بینی‌ها به شدت پارسال نیست اما خطرش به طور کامل نیز رفع نشده است، برای کسب اطلاعات دقیق تر به متولی این بخش در سازمان آب و برق خوزستان که مسئولیت اداره چندین سد عظیم استان خوزستان به عنوان استانی که بیشترین میزان آب جاری را در خود دارد.

داریوش بهارلویی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز، اظهار داشت: اگر چه هشدارها و اخطاریه‌های سازمان هواشناسی از اواخر سال آبی بیانگر بارش‌های شدید و سیل‌آسا بود اما در استان خوزستان ، رودخانه‌ها آرام و با جریانی یکنواخت مسیر خود را تا انتهایی‌ترین نقطه ادامه می‌دهند.

وی با بیان این که برای رسیدن به این نقطه آرامش اقدامات زیادی توسط واحدها و دفاتر تخصصی سازمان آب و برق خوزستان انجام شد افزود: آخرین تحلیل‌ها نشان می‌دهد همچنان تمامی جریانات سیلابی در سدهای استان کنترل می‌شود و خطری مناطق پایین دست را تهدید نمی‌کند.

مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط سازمان آب‌وبرق خوزستان ادامه داد: در زمینه مهندسی رودخانه اقداماتی نظیر ساماندهی و تثبیت ساحل رودخانه ، شناسایی بازه های خطرپذیر رودخانه و اعلام آن به سازمان‌های متولی و نهادهای تصمیم‌گیر استانی انجام شده است.

بهارلویی بیان کرد: ترمیم و اصلاح سیل بند‌ها ، بازدید مستمر از زهکش‌ها و سیل بندهای رودخانه جهت جلوگیری از تخریب آن‌ها توسط اشخاص و نیز اعلام به ارگان‌های متولی جهت ترمیم و اصلاح در صورت تخریب ، ترمیم و افزایش ارتفاع سیل بند در انتهای رودخانه‌های دز و کرخه و بازگشایی دو نهر فرعی ورودی به تالاب هورالعظیم جهت افزایش سرعت تخلیه جریان رودخانه نیسان به تالاب از دیگر فعالیت‌هایی است که در بهار امسال کمک قابل توجهی به مدیریت شرایط نموده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که عمده اقدامات در راستای ترمیم سیل بندها از وظایف سازمان آب و برق خوزستان محسوب نشده اما جهت همکاری با استانداری و فرمانداری‌ها و توجه ویژه به شرایط خاص مردم منطقه و جلوگیری از بروز مشکل دیگر در دستور کار قرار گرفت.

مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: در بحث‌های مرتبط با زهکش‌ها انسداد مناطقی که امکان تخلیه زهاب به سبب نوسانات آب رودخانه وجود نداشت بخصوص در مناطقی مانند سبحانیه و شاکریه و معرض در حوضه کرخه ، استفاده از موتور پمپ‌های سیار و فعال کردن تمام وقت همه الکتروپمپ‌ها و امکانات موجود برای تخلیه آب از اقداماتی است که در اسرع وقت انجام گرفت.

بهارلویی اظهار داشت: تصویربرداری از مناطق در خطر و ارائه راهکار جهت تخلیه و تسکین سیلاب به مناطق امن، ارائه راهکار جهت تخلیه آب به مناطق ریزگرد و محاسبه حجم و ظرفیت تالاب‌ها با استفاده از تکنیک رادار و تصاویر ماهواره ای جهت هدایت سیلاب به آن‌ها، تهیه سامانه به منظور بررسی میزان خسارت به اراضی کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره ای و پهپادی نیز از سایر فعالیت های قابل اشاره است.

وی خاطرنشان کرد: در مباحث مرتبط با سنجش و پایش که نقش عمده‌ای در مدیریت سیلاب دارد ، رصد و پایش دبی تمامی ورودی‌های سدها ،رودخانه‌های اصلی و فصلی در پایین دست سدها به‌صورت لحظه‌ای در شرایط سیلابی و اعلام هشدار لازم به مسئولین مربوطه در صورت نیاز و به روز رسانی شبکه اندازه گیری و بهره برداری تمام وقت از سیستم و سامانه مرکز مانیتورینگ سدها و رودخانه‌های استان یکی از پشتوانه‌های مدیریت سیلاب در سال آبی جاری محسوب می شود.

مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان ادامه داد: استفاده از مدل‌های روز جهانی در تخمین میزان حجم روان‌آب‌ها و روش‌های کاملا علمی در برآورد سیلاب با همکاری متخصصان و اساتید دانشگاهی و مهندسین مشاور با تجربه در زمینه مدیریت آب و مخازن یکی دیگر از نقاط عطف مدیریت سیلاب‌های سال آبی جاری است.

بهارلویی ادامه داد: پایداری اطمینان بخش سدهای استان و اقداماتی که در این زمینه انجام گرفته است در کنار مباحث مرتبط با نیروگاه‌های برق‌آبی که علی‌رغم تمام محدودیت‌ها به شکلی تمام وقت و با حداکثر توان به فعالیت ادامه می‌دهند از نکات دیگری است که در مدیریت منابع سال آبی جاری اهمیت فراوان دارد.

وی تاکید کرد: اگر چه سدهای استان خوزستان نقطه اتکا بزرگی در مهار سیلاب‌ها محسوب می‌شوند ، اما برای آن‌که مدیریت منابع آبی به جامع‌ترین شکل صورت گیرد سازمان آب و برق خوزستان در تمامی زمینه‌ها هدفمند و با برنامه‌ریزی‌های تدوین شده که پس از پایان سیل بهار 98 انجام داد به فعالیت خود شدت بخشیده که نتیجه آن آرامشی است که در رودخانه های استان در بهار 99 مشاهده می‌شود.

ظرفیت‌ سدهای استان سبب رونق زراعت خواهد شد

مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان ادامه داد: سدهای استان در حال حاضر با 5.9 میلیارد مترمکعب ظرفیت مهار سیل و 7.4 میلیارد مترمکعب آب قابل برنامه‌ریزی در مخازن سدها ، نه تنها سیلاب های فروردین ماه را کنترل می‌کند که برای ماه‌های پیش رو به کشت و زرع استان رونقی دوباره خواهند بخشید.

بهارلویی گفت: این سازمان هیچگاه مدعی بی‌نقص بودن و یا مکفی بودن فعالیت‌های خود نیست اما کمال‌گرایی و بها دادن به روش‌های علمی در کنار بهره‌گیری از خرد جمعی متخصصان استان سر لوحه تمام امور بوده و تلاش می‌کند در تمامی شرایط هر چقدر که سخت باشد ، بهترین تصمیمات را در کنار بهترین خدمات به مردم شریف استان ارائه کند.

پرسنل آب‌وبرق خوزستان در آماده باش کامل

وی عنوان کرد: پرسنل صنعت آب وبرق خوزستان اگر چه مانند تمامی افراد جامعه در دل‌نگرانی‌های امروز ناشی از بیماری کرونا شریک بوده و مصون از خطرات آن نیستند اما تمامی واحدها و شرکت های وابسته ، سدها و پرسنل سازمان آب وبرق ضمن آماده باش و حضور در مراکز حساس کاری، لحظه‌ای از فعالیت های خود کم نکرده و با تمام توان به وظایف خود نسبت به استان و مردم شریف آن ادامه می‌دهند . و بسیار امیدوار و خوش‌بین به آن هستند که در بهار 99 اجازه نخواهند داد که هیچ‌گونه خطر آبی و سیل مناطق پایین دست را تهدید کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.