خشکسالی های ۱۸ ساله همچنان دامنگیر خراسان جنوبی است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، علیرضا خندان‌رو ظهر امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشت: در اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی وظیفه پیشیابی جو را بر عهده داریم که زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی به حساب می‌آییم و در سطح استان ۱۰۰ ایستگاه هواشناسی فعال وجود دارد.

وی با بیان اینکه در ۲۰ ایستگاه خودکار شبانه روزی پایش جوی داریم افزود: در مراکز پیش بینی جوی و تحقیقات در راستای خشکسالی فعالیت دارند و با وجود کمترین نیرو در این اداره همکاران ما مشغول به خدمت هستند.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی با بیان اینکه تنها با ۳۰ درصد چارت سازمانی خدمت می‌کنیم اظهار داشت: براساس گزارشات هواشناسی کشوری، گزارشات پیش بینی خراسان جنوبی با ۹۰ درصد پیش بینی‌های جوی بالاترین صحت را در پیش‌بینی‌ها دارد که این امر مایه مباهات و خوشحالی است چرا که با وجود کمی نیرو انسانی و امکانات این امر محقق شد.

خندان‌رو افزود: در چند روز گذشته شاهد بارندگی‌های خوبی در سطح استان بودیم که میانگین بارندگی‌های چند روز گذشته در استان ۴۰ میلیمتر است و روستای خرو طبس با ۷۵ میلیمتر بیشترین میزان بارندگی را داشته است.

وی میانگین بارندگی استان از ابتدای سال تاکنون را نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۹ درصد و نسبت به بلند مدت با ۲۳ درصد افزایش اعلام کرد و گفت: با وجود این بارندگی‌ها اما با خشکسالی‌های ۱۸ ساله همچنان اثرات آن خشکسالی‌ها دامنگیر استان است. 

بیشتر بخوانید

مدیرکل حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی نیز در این دیدار با بیان اینکه در بارندگی‌های اخیر ۱۰۰ کیلومتر از محورهای ما در استان آسیب جدی  دیده اظهار داشت: ۵۰۰ پل و ابنیه استان در بارندگی‌های اخیر دچار آسیب شد که با توجه به حجم بارش‌ها اما هیچ محوری به جز محور قاین به شاهرخت که یک شب مسدود بود مابقی محورهای استان بیشتر از دو ساعت مسدود نبود. 

جلال‌زاده افزود: همکاران ما از ابتدای نوروز همچنان تا ۱۷ فروردین ماه در حال آماده باش هستند هر چند حجم سفرها کم شده است اما وظیغه نگهداری و رصد جاده‌ها همچنان پا برجاست. 

وی با بیان اینکه از تیرماه سال گذشته وظایف راه‌های روستایی از راه و شهرسازی به حمل و نقل جاده‌ای محول شد ادامه داد: در راستای طرح اقدام ملی برای روستاهای بالای ۲۰ خانوار، سهم خراسان جنوبی ۱۲۷ کیلومتر راه روستایی است که تاکنون ۵۰ کیلومتر از محورهای روستایی خراسان جنوبی آسفالت شده است. 

مدیرکل حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه تلاش می‌شود مابقی محورهای روستایی خراسان جنوبی نیز آسفالت شود افزود: در بخش حمل و نقل مسافر با وجود کرونا ویروس سفرها کاهش اما در بخش حمل و نقل بار رانندگان همچنان فعال هستند و امروز ۱۱۷ کامیون برای بارگیری به چابهار اعزام شدند تا تخلیه بار از بندر انجام شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *