چنگ خشکسالی بر سینه خراسان جنوبی / تگرگ و سیلاب های اخیر هم دردی دوا نمی کند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، خراسان جنوبی سال‌ها سابقه خشکسالی را در کارنامه خود دارد و بیست سال خشکسالی را پشت سر گذاشته هر چند در یکی دو سال اخیر با بارندگی‌ها کمی از اثرات خشکسالی کاهش یافته اما به گفته مسئولان با وجود بارندگی و سیلاب باز هم خشکسالی بر استان چنگ انداخته است. 

بارش تگرگ به بزرگی گردو در شهرستان زیرکوه

در بیابان در حال چرای دام بود که ناگهان از آسمان باران بارید. دانه‌های باران انقدر بزرگ بود که در اندک چشم بر هم زدنی سیلاب جاری شد. عشایر تنها توانستند جان خود را از چنگال سیلاب رهایی بخشند اما دام‌هایشان تلف شد، راه عشایری‌شان از بین رفت و ماشین‌هایشان در گل و لای فرو رفت.

این مشکل تنها برای عشایر زیرکوه نبود بلکه در برخی دیگر از نقاط شهرستان زیرکوه نیز بارش تگرگ به بزرگی گردو بود که سبب شکسته شدن شیشه 120 خودرو شد.

تلف شدن 30 رأس دام در سیلاب

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه سیلاب‌ها و بارندگی‌های اخیر خوشبختانه تا این لحظه فوتی نداشته است گفت: باتوجه به فروکش کردن فعالیت سامانه بارشی 23 تیم برآورد خسارت به مناطق سیل زده در 11 شهرستان اعزام شدند که در این مدت به علت بارندگی‌ها و سیلاب 30 راس دام تلف شدند. 

میرجلیلی با بیان اینکه ریزش آوار علت اصلی تلفات دام بود افزود: با توجه به آغاز فعالیت سامانه بارشی جدید از اوایل هفته آینده تیم‌های امدادی و عملیاتی براساس شدت بارش‌ها در حالت آماده باش قرار می‌گیرند. 

385 نفر گرفتار در سیلاب امداد رسانی شدند

وی ادامه داد: بارندگی‌ها و سیلاب در خراسان جنوبی تلفات جانی نداشت اما در برخی مناطق استان خسارت مالی بر جای گذاشت و از ابتدای فعالیت سامانه بارشی هفته جاری در خراسان جنوبی تاکنون 385 نفر گرفتار در سیلاب امداد رسانی شدند.

میرجلیلی با بیان اینکه در این مدت 26 نفر از مرگ حتمی نجات یافتند افزود: در این مدت 38 خودرو گرفتار در سیلاب توسط نیروهای امدادی رهاسازی، 21 منزل مسکونی دچار آبگرفتگی شده بلافاصله توسط نیروهای امدادی و عملیاتی مشکل آنها رفع شد.

خشکسالی همچنان میهمان خراسان جنوبی 

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم از ورود سامانه بارشی هفته آینده به استان خبر داد و اظهار داشت: با توجه به نقشه‌های پیش‌یابی و آینده‌نگری نقشه‌های هواشناسی سامانه بارشی جدید از روز یکشنبه هفته آینده وارد آسمان استان می‌شود که فعالیت بیشتر این سامانه دوشنبه و سه شنبه اوج می‌گیرد. 

بیشتر بخوانید

خندان رو افزود: سامانه بارشی که اکنون در خراسان جنوبی فعال است تا اواخر وقت امشب برخی نقاط استان به ویژه نقاط شمال و شرق تحت تاثیر قرار می‌دهد. 

وی با بیان اینکه خشکسالی‌های چندین ساله استان را در وضعیت خشکسالی و کم آبی قرار داده اما بارندگی‌ها تاثیراتی بر کاهش آن دارد افزود: میانگین بارندگی در سال  زراعی به 1036 میلیمتر رسیده که این عدد در مدت مشابه سال قبل 87 و در بلند مدت 84.5 میلیمتر بوده است.

تخریب شش رشته قنات در اثر سیلاب در نهبندان 

فرماندار نهبندان نیز در گفتگو با تسنیم با بیان اینکه به دنبال وقوع بارهای رگباری در نهبندان و وقوع سیلاب تاکنون شش رشته قنات کشاورزی تخریب شده است اظهار داشت: چهار واحد مسکونی روستایی در شهرستان دچار آبگرفتگی شد که در ساعات اولیه با کمک نیروهای امدادی هلال احمر گل و لای ناشی از سیلاب پاکسازی شد.

بیکی با بیان اینکه در برخی مناطق شهرستان شاهد باراش‌های رگباری و تگرگ به اندازه گردو بودیم که خسارت زیادی به باغات کشاورزی و شکوفه‌های بهاری وارد کرد افزود: در مجموع میانگین بارندگی‌ها در نهبندان در سال آبی 66 میلیمتر گزارش شده که در سال آبی گذشته 59 میلیمتر و در بلند مدت 67 میلیمتر بوده است.

فرماندار نهبندان گفت: در حال حاضر تمامی مسیرهای مواصلاتی روستایی و شهری شهرستان باز است و سازه‌های آبخیزداری تاثیر زیادی در مهار روان آبها و سیلابها داشته است.

محورهای خراسان جنوبی لغزنده است

رئیس پلیس راه خراسان جنوبی نیز از لغزنده بودن محورهای قاین، فردوس، بشرویه، طبس و زیرکوه به دلیل بارش خفیف و پراکنده باران خبر داد و اظهار داشت: رانندگان باید در این مسیرها با احتیاط برانند چرا که در حال حاضر نیز بارندگی‌ها به صورت پراکنده در برخی نقاط وجود دارد.

سرهنگ رضایی افزود: تردد در همه محورهای استان روان و سبک است اما در اطراف بیرجند نسبت به دیگر نقاط شهرستان‌ها تردد بیشتر است که لازم است رانندگان نکات ایمنی، سرعت مطمئنه و فاصله طولی با خودروهای جلویی را رعایت کنند از ترمز و تغییر مسیر ناگهانی پرهیز کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *