ضرورت مدیریت آب و هشدار زودهنگام سیل و خشکسالی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی هواشناسی، ۲۳ مارس ۲۰۲۰ برابر با ۴ فروردین گفت: نظارت و پیش بینی هیدرولوژیکی بهبود یافته برای پشتیبانی از سیاست‌های موثر مدیریت آب و خدمات، هشدار زودهنگام سیل و خشکسالی حیاتی هستند. متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است.
اقلیم و آب به طور جدایی ناپذیری به یکدیگر مرتبط هستند، آب از سطح سیاره به اتمسفر تبخیر می‌شود و در آن جا به ابر‌هایی متراکم تبدیل و به سراسر کره زمین منتقل می‌شوند، سپس آن‌ها به برف و باران تبدیل می‌شوند که آب شیرین را به سطح زمین، رودخانه ها، دریاچه‌ها و یخچال‌های طبیعی باز می‌گرداند، این چیزی است که حیات روی سیاره ما را حفظ می‌کند؛ اقلیم چرخه هیدرولوژیکی را هدایت و به نوبه خود آب و هوای ما را تعریف می‌کند.
این چرخه اغلب بدیهی فرض می‌شود، اما در بطن بسیاری از آرمان‌های توسعه پایدار جهانی ما قرار دارد – از پایان قحطی گرفته تا اطمینان از سلامت و رفاه فعال سازی صنایع تولیدی، حفظ جوامع پر رونق و فراهم کردن توان بالقوه انرژی پاک و مقرون به صرفه برای همه.
تغییرات اقلیمی، چرخه هیدرولوژیکی ما و توزیع مجدد آب در سراسر جهان را مختل می‌کند. این به معنای افزایش سیل برای برخی و طولانی‌تر شدن خشکسالی برای برخی دیگر است؛ سیاره ما در حال حاضر به خاطر استفاده ناپایدار، با چالش‌های هیدرولوژیکی بزرگی رو به رو است، با بیش از نیمی از جمعیت جهان که در طول حداقل یک ماه از سال با کمبود شدید آب رو به رو هستند، با افزایش تقاضای جهانی برای آب، ما با بحران جدی روبرو هستیم.
به همین دلیل است که امسال در روز جهانی هواشناسی و روز جهانی آب، موضوع اقلیم و آب را به اشتراک می‌گذارند، باید اقلیم و آب را به شیوه‌ای هماهنگ‌تر و پایدارتر مدیریت کنیم تا نیاز فوری به پیش بینی بهبود یافته، نظارت و مدیریت منابع آب و مقابله با مشکل آب خیلی زیاد، خیلی کم یا خیلی آلوده را برطرف کنیم، نمی‌توانیم آنچه را که اندازه گیری نمی‌کنیم، مدیریت کنیم.
نظارت و پپش بینی هیدرولوژیکی بهبود یافته برای پشتیبانی از سیاست‌های موثر مدیریت آب و خدمات، هشدار زودهنگام سیل و خشکسالی حیاتی هستند.
بیایید امسال روز جهانی هواشناسی را با قدردانی از ارتباط غیر قابل انکار میان اقلیم و آب و اهمیت چرخه هیدرولوژیکی گرامی بداریم، بیایید بر تلاش‌های خود برای حمایت از جوامع هواشناسی و هیدرولوژیکی برای مدیریت موثر منابع آب تاکید کنیم، اجازه دهید هر قطره را به حساب آوریم، زیرا هر قطره اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.