خسارت به منازل، باغات و تاسیسات زیربنایی /نجات 40 نفر گرفتار در سیل

مدیرکل بحران استانداری بوشهر گفت: خسارت های سیل جنوب استان در حال جمع بندی است و ظرف ۴۸ ساعت آینده اعلام خواهد شد.

جهانگیر دهقانی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به خسارات سیل دو روز اخیر در استان بوشهر افزود: به طور کلی در شهرستان جنوبی جم که بارش تگرگ داشتیم خساراتی به باغات وارد شده است، همچنین خسارات کشاورزی مزارع گندم و جو در شهرستان دیّر و تلفات دامی در شهرستان کنگان که تعدادی از دام ها بر اثر سیل از بین رفتند.

وی ادامه داد: برای اعلام میزان دقیق خسارت ها نیاز به بررسی بیشتری وجود دارد، برای نمونه در بحث منازل مسکونی باید فرم خسارت به طور دقیق تهیه و جمع بندی شود. بر اثر آبگرفتگی به تعدادی از منازل شهری و روستایی و لوازم ایشان خسارت وارد شده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: علاوه بر خسارت بر منازل، خسارات کشاورزی و دامی، به تاسیسات زیربنایی آب و برق و گاز و راه خسارت هایی وارد شده است. خطوط مخابراتی به خصوص در شهرستان جم که ۱۲ ساعت قطعی ارتباط داشتیم و از دو مسیر سیراف به جم و دوراهک به ریز که قطعی فیبر نوری صورت گرفت و با تلاش های صورت گرفته ساعت ۲ و سی دقیقه بامداد روز جاری خطوط ارتباطی مسیر ریز به دوراهک وصل شد و فعلا مشکل خطوط ارتباطی تا حدودی برطرف شده، مشکل خطوط عسلویه نیز شب گذشته رفع شد اما در یکی از مسیرهای دیگر سیراف به سمت جم فیبر نوری همچنان قطعی دارد.

مدیرکل بحران استانداری بوشهر بیان کرد: برخی از فیلم ها و کلیپ هایی که در فضای مجازی به نام عسلویه منتشر شده صحت ندارد، و بیشتر مربوط به شهرستان کنگان است. در عسلویه بارش باران کم بوده و خسارت عمده ای از این منطقه گزارش نشده است.

دهقانی تاکید کرد: علاوه بر خسارت بر منازل، تعدادی از خودروهای سواری را آب با خود برده و یا آبگرفتگی داشته اند، همچنین در شهرستان کنگان خسارت بر مبلمان شهری، و تخریب قسمتی از بیمارستان امام خمینی (ره) این شهرستان را داشته ایم.

وی اضافه کرد: حدود ۴۰ نفر در منطقه گردشگری هنوویز و مسیر رودخانه در محاصره سیل قرار گرفته و گرفتار شده بودند که تعداد ۲۵ نفر با ۵ پرواز شامل ۳ سورتی پرواز توسط بالگرد هلال احمر و ۲ سورتی توسط ۲ بالگرد منطقه ویژه نجات یافته و در حال حاضر این افراد به نقطه امنی در پایین کوه ها منتقل شده اند.

این مسئول تاکید کرد: پیش از این و طی روزهای گذشته چندین اخطار و هشدارهایی مبنی بر شرایط بحران و خطر وقوع سیل و آبگرفتگی از طریق هواشناسی و مدیریت بحران منتشر شده بود.

مدیرکل بحران استان بوشهر با بیان اینکه مسیرهای ارتباطی مسدودی باز شده و هم اکنون مشکلی از لحاظ تردد نداریم، گفت: بر اساس آخرین آمار ۱۲۳ میلیمتر ظرف دو روز بارش باران داشته ایم، اما در کنگان در کمتر از یک ساعت ۱۰۲ میلیمتر، جم ۹۷.۳ میلیمتر و عسلویه در حدود ۷۰ میلیمتر ثبت شده است. بالاترین سرعت وزش باد نیز مربوط به شهرستان گناوه با ۱۰۴ کیلومتر در ساعت بوده است.

جهانگیر دهقانی عنوان کرد: متاسفانه صبح امروز جسد یک نفر نیز در حوالی کنگان و در میان گل و لای پیدا شد که هویت وی در حال شناسایی است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.