جزییات و تصاویر حوادث قم و مشهد؛ در حرم را شکستند | همه واکنش ها به هتک حرمت حرم حضرت معصومه(س) و امام رضا (ع)

به گزارش همشهری آنلاین، با اعلام رسمی بسته شدن درهای حرم حضرت معصومه (س) و مسجد جمکران که در قالب یک بیانیه مشترک از سوی بهرام سرمست استاندار قم و تولیت‌های حرم حضرت معصومه و مسجد جمکران به منظور همراهی با روند مقابله با شیوع بیشتر ویروس کرونا انجام شد،  عده ای از افراد با جمع شدن مقابل درهای حرم مطهر، به این اقدام اعتراض کردند. همین اتفاق در مشهد مقدس نیز رخ داد.

  • جزئیات اعتراضات در حرم حضرت معصومه (س)

گروهی از افراد به بهانه اعتراض به بسته شدن درهای حرم حضرت معصومه (س) به عنوان بخشی از اقدامات جلوگیری از افزایش شروع ویروس کرونا در قم، مقابل یکی از درهای حرم تجمع کرده و در اقدامی حرمت شکنانه بخشی از یکی از درها را شکستند.

گزارش ایرنا حاکی است به محض اعلام بسته شدن درهای حرم مطهر حضرت معصومه (س) عده ای از افراد که به نظر می رسد، به صورت هماهنگ و از پیش برنامه ریزی شده در محل جمع شده اند، دست به اعتراض زدند و اقدام به دادن برخی شعارهای مذهبی کردند. 

خواندن نمازجماعت، روضه و سینه زنی از جمله اقدامات این افراد در مقابل درب ساعت حرم مطهر حضرت معصومه در خیابان ارم بود.  

برخی افراد که هنوز مشخص نیست چه وابستگی های احتمالی جریانی و فرقه ای دارند در  اقدامی مشکوک، اقدام به شکستن یکی از قاب های سمت راست پایین در ورودی حرم در خیابان ارم موسوم به درب ساعت کردند، امری که بازتاب گسترده ای در میان مردم قم داشته و موجی از انتقاد را نسبت به این عمل برانگیخته است. 

تعدادی از تجمع کنندگان نیز با اظهاراتی خطاب به حاضران، بدون اشاره به موضوع شیوع کرونا و اقدامات لازم حفاظتی برای مهار شیوع آن و جلوگیری از مرگ و میر بیشتر، با تفسیرهای خاص، این اقدام را به مخالفان دین و اهل بیت (ع) و پیروی کورکورانه از توصیه های ضد دینی سازمان بهداشت جهانی نسبت داده اند. 

این افراد همچنین شعارهای مانند حیدر حیدر، یا حسین ، یا زینب سر می دهند.  یک طلبه جوان گفت: ما اینجا خواهیم ماند تا درهای حرم باز شود.  فرد دیگری می گفت که درها را باز کنید هر کس اعتقاد دارد که مریض نمی شود، وارد حرم شود و هر کس می ترسد نیاید. 

برخی افراد نیز که در اطراف این تجمع هستند گفتند: علت تعطیلی را درک می کنند و تعطیلی اجتماعات و مراکز عمومی توصیه وزارت بهداشت و تاکید مراجع و بزرگان است اما بسته شدن حرم، برایشان سنگین است و باعث ناراحتی شده و امروز آمده اند تا از بیرون حرم و ضمن رعایت فاصله و عدم تجمع، دعا و زیارتنامه بخوانند.  آنها همچنین اقدام برخی معترضان در شکستن بخشی از در ورودی حرم را، اقدامی غیر قابل قبول دانستند و گفتند: عجیب است که این افراد می گویند به بستن حرم معترضند اما با اقدام خود، حرم را هتک حرمت کردند. 

نیروهای امنیتی و انتظامی نیز در محل حضور و بر اوضاع نظارت داشتند اما تا این لحظه دخالتی در این تجمع نکردند.

  • تشکیل شورای تامین قم در حرم حضرت معصومه 

فرمانده نیروی انتظامی استان قم از تشکیل شورای تأمین در پی هتک حرمت به حرم حضرت معصومه(س) خبر داد و گفت: اجاره تعدی نمی‌دهیم.  سردار عبدالرضا آقاخانی با اشاره به آماده‌باش کامل نیروهای انتظامی و پلیس در محوطه بیرون حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) اظهار داشت:   جلسه شورای تأمین در داخل حرم مطهر تشکیل‌شد. هرگونه تصمیمی که اتخاذ شود ما مجری آن خواهیم بود.

فرمانده نیروی انتظامی استان قم با بیان اینکه حضور و ورود نیروهای پلیس به حرم مطهر لازمه دستور و مجوزهای لازم است، گفت: چنانچه ابلاغ شود با عوامل تحصن‌کننده برخورد کنیم توسط نیروهای حاضر در محل این اقدام را صورت خواهیم داد.

آقاخانی تصریح کرد: نیروهای پلیس در آماده‌باش کامل قرار دارند و اجازه هیچ‌گونه هتک حرمت مجدد به ساحت مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) را نخواهند داد.

وی خاطرنشان کرد: کسی اجازه سوء استفاده از برخی از فیلم‌ها که در فضای مجازی منتشر شده است را ندارد و نیروهای امنیتی هم اجازه اجرایی شدن این تهدیدها را نخواهند داد.

  • واکنش مطهری به حوادث قم و هتک حرمت حرم حضرت معصومه

علی مطهری در واکنش به رخدادها در قم خواستار بازداشت و محاکمه هتاکان به حرمت ساحت حرم حضرت معصومه (س) شد. نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به هتک حرمت ساحت حریم کریمه اهل بیت در توییتی نوشت: «افراد جامدفکری که در اعتراض به بسته‌شدن درب حرم حضرت معصومه به آنجا هجوم بردند و درب را شکستند باید بازداشت و مجازات شوند، هم به خاطر کمک به شیوع ویروس کرونا و هم به دلیل ایجاد وهن برای اسلام و شیعه. آنها یاد خوارج را زنده کردند.»

  • واکنش فرزند آیت‌الله جوادی آملی حوادث قم

 حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی استاد حوزه و دانشگاه معتقد است باید با افرادی که به نام زائر، درهای حرم حضرت معصومه را شکسته‌اند برخورد قانونی صورت بگیرد و نهادهای ذی ربط در این رابطه عمل کنند، چرا که کار از حوزه فرهنگی خارج شده است.

وی گفت: ما تا زمانی که مباحث فکری و فرهنگی مطرح است می توانیم حرف بزنیم و اظهار نظر کنیم، اما وقتی به چنین مرحله ای می رسد اظهار نظرهای ما خیلی موثر نیست و باید بر اساس نظام قانونی اقدام شود. اظهار نظرهای ما اکنون نمی تواند فایده داشته باشد. چون وقتی این افراد از مرز قانون گذشته اند، صحبت های فکری و فرهنگی نمی تواند کاری کند.

این استاد حوزه علمیه گفت: باید با چنین مسائلی به طور قانونی برخورد شود. گاهی اوقات این رفتارها بر اساس جهل است و گاهی بر اساس غرض ورزی. البته بیشتر اینها حمل بر جهل و نبود آگاهی نسبت به مواضع دینی و جایگاه های مشرفه است. فکر می کنم این مرحله از حد گفت و گو و کار فرهنگی خارج شده است و لازم است که نهادهای ذی ربط مداخله کنند.

جوادی آملی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و فراگیر شدن آن در کشور افزود: آنچه ما باید به آن بیشتر توجه کنیم این است که برای رفع بلیّه ی فراگیری که به همه اقشار و همه افراد در همه سطوح آسیب و ضرر وارد کرده، باید یک اراده جمعی وجود داشته باشد. همه اقشار و نهادها نیز باید کمک کنند که با این بلیه به درستی مقابله شود. اکنون همه شخصیت ها از جمله مراجع در این رابطه اظهار نظر کرده و رهبری نیز سفر نوروزی سالانه به مشهد را لغو کرده اند. این نشان دهنده آن است که باید با یک برنامه خردمندانه تر پیش رفت. این کار اتفاقی است که همه کشور را توانسته به یک امتحان و آزمون همگانی مبتلا کند.

تصاویر این حادثه را در زیر ببینید:

ورود غیرقانونی عده‌ای معلوم الحال به حرم حضرت معصومه | درهای حرم مجدد بسته شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *