آواربرداری در مناطق زلزله زده قطور به 450 واحد رسید

محمود بدلی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: کار آواربرداری مسئله سخت و پیچیده‌ای است و با همراهی اهالی منطقه در حال انجام است زیرا ساکن هر واحد مسکونی باید ابتدا وسایل خود را از زیر آوار جمع‌آوری کند و سپس نیروهای ما اقدام به آواربرداری کنند.

وی با اشاره به حضور مستمر ٣٠ اکیپ کارشناسی این نهاد در منطقه زلزله‌زده قطور برای بررسی وضعیت واحدهای مسکونی، اضافه کرد: صدور پروانه ساخت برای واحدهای تخریبی شروع شده و سعی می‌شود برنامه ساخت و تعمیر تمامی واحدها نیز تا ۶ ماه آینده به اتمام برسد.

وی با اشاره به اینکه ارزیابی مساکن روستایی این منطقه به اتمام رسیده‌ و کار صدور پروانه ساخت آغاز شده است، اظهار داشت: همچنین کار لکه‌گیری نیز توسط نیروها در حال انجام است.

وی افزود: بیش از ۱۰۰ دستگاه کمپرسی، یک دستگاه لودر و سه دستگاه بیل‌مکانیکی در این روستا مشغول فعالیت است و طی روزهای آینده این فعالیت به سایر روستاها گسترش می‌یابد.

وی تاکید کرد: مهمترین دلیل وارد شدن خسارت زیاد به خانه‌ها در زمین‌لرزه‌های خوی، وجود واحدهای مسکونی غیرمقاوم بوده است.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌غربی با اشاره به پرداخت تسهیلات به واحدهای آسیب دیده جهت مقاوم‌سازی، بیان کرد: تسهیلات مقاوم‌سازی و بهسازی مسکن‌های روستایی ۴۰۰ میلیون ریال است که با کارمزد پنج درصد و بازپرداخت ۱۵ ساله پرداخت می‌شود.

بدلی اظهار داشت: بر اثر زمین‌لرزه‌های اخیر، ۶ هزار و ۱۳۷ واحد مسکونی تخریب یا دچار آسیب شد که‌ از این تعداد چهار هزار و ۵۰۰ واحد به بازسازی نیاز دارد و بیشتر آنها در مناطق روستایی واقع است.

وی تاکید کرد: همچنین حدود ۳۵۰ واحد در روستاهای شهرستان سلماس آسیب جزئی دیده که شامل ترک خوردگی منازل است.

به گزارش ایرنا روز یکشنبه – چهارم اسفندماه – ابتدا منطقه «قطور» و سپس «زرآباد» خوی با زمین‌لرزه نسبتا شدیدی لرزید که این امر در مجموع موجب مصدومیت حدود ۱۰۴ نفر، بستری شدن ۱۰ نفر، تلف شدن صدها راس دام، تخریب چهار هزار واحد مسکونی و وارد شدن خسارت جزئی به یکهزار واحد دیگر در روستاهای خوی و سلماس شد.

امدادگران و مسوولان آذربایجان‌غربی بلافاصله پس از زلزله اول در ساعت ۹:۲۲ راهی منطقه «قطور» شدند و ارزیابی میزان خسارت تا شامگاه همان روز ادامه داشت؛ تا اینکه در ساعت ۱۹:۳۰ زلزله نسبتا شدید دیگری به بزرگی ۵.۹ ریشتر «زرآباد» را لرزاند و خسارت‌های زلزله اول را دوچندان کرد؛ تا جایی که شبکه برق و مخابرات برای چند ساعت قطع شد اما در یک اقدام جهادی و پس از چند ساعت، زیرساخت‌ها دوباره در بامداد دوشنبه وصل شد.

زلزله دوم در «زرآباد» تنها چند مصدوم جزئی داشت اما تمرکز امدادگران و مسوولان بر روی آن موجب شد تا توزیع اقلام امدادی در بین زلزله‌زدگان قطور به فردای آن روز یعنی صبح روز «دوشنبه» موکول شود که متاسفانه برخی‌ها بلافاصله این تاخیر را در فضای مجازی به حساب نقصان کار گذاشتند.

اما امدادگران، مسوولان و حتی نیروهای سپاهی و مرزبانی که از نخستین ساعات پس از وقوع زلزله اول در منطقه حضور داشتند، از روز دوشنبه به بعد به صورت جهادی کمبودها را یکی پس از دیگری رفع کردند و بسیاری از افراد مطلع اکنون بر این عقیده هستند که دست‌اندرکاران ستاد مدیریت بحران آذربایجان‌غربی در این حادثه غیرمترقبه، سنگ تمام گذاشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *