خشکسالی به زودی یک سوم جهان را درگیر خواهد کرد

نوری مطرح کرد: آیا ما برای خشکسالی که در آینده نزدیک بیش از یک سوم جهان را با مشکل مواجه می کند فکری کرده ایم؟!

برنامه “صبح و گفتگو” ویژه هفته منابع طبیعی و در ارتباط تلفنی با دکتر مصطفی نوری مشاور حقوقی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

نوری در برنامه “صبح و گفتگو” اظهار کرد: در این ایام که مردم با شنیدن خبرهای کرونا دل نگران می شوند می توانیم امیدواری را با بهار طبیعت در دل ها زنده کنیم و به زودی زود از این شرایط خارج شویم.

وی افزود: سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با توجه به وظیفه ذاتی خوداز منظر محیط زیست طبیعی جزو ارکان تغییر و تحول در کشور محسوب می شود چراکه محیط زیست طبیعی ناشی از طبیعت زیبای ماست و نقش موثری در زندگی بشر دارد.

مشاور حقوقی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: طبق آمارها سالانه بیش از ۸۰۰ نفر در دنیا بر اثر آلودگی هوا و تعداد زیادی هم بر اثر آلودگی آب و غذا فوت می کنند و این مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا باید برای ما یک تلنگر باشد، چگونه است که ما برای بیماری کرونا که موقتی است بسیار نگران می شویم اما به موضوعات مهمتر و نسبتاً پایدار و با آثار بیشتر توجهی نداریم؟!
نوری پوشش گیاهی را از جمله عوامل کاهش دهنده آلودگی هوا خواند و گفت: ارتقای پوشش گیاهی در کشور می تواند آثار آلودگی هوا و میزان مرگ و میر ناشی از این موضوع را تا حد قابل توجهی کاهش دهد اما متاسفانه این مسئله چندان مورد توجه قرار نمی گیرد.

وی ادامه داد: آیا ما برای خشکسالی که در آینده نزدیک بیش از یک سوم جهان را با مشکل مواجه می کند فکری کرده ایم؟!

مشاور حقوقی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در پاسخ به این سوال که آیا سازمان جنگلها برای جانمایی صنایع در نقاطی که منجر به خشکسالی می شود فکری کرده است یا خیر؟ گفت: ما پیشنهاداتی را در خصوص آمایش سرزمین و استقرار صنایع بر مبنای اصول توسعه پایدار ارائه کردیم تا در آینده نزدیک درگیر بحران های ناشی از عدم آمایش سرزمینی نشویم و بارها هم تذکر داده ایم اما بعضاً شاهد مقاومت ها و عدم همکاری عمومی هستیم.

وی با بیان اینکه “حقوق محیط زیست” هم اکنون در دنیا مطالبه گری می شود و ما نیز باید در ایران این حقوق را مطالبه کنیم تصریح کرد: اگر اهتمامی به حفظ محیط زیست طبیعی نداشته نباشیم در آینده درگیر بحران هایی خواهیم شد که به مراتب آثار سوء شدیدتر و پایدارتری دارند.

نوری در خاتمه بر لزوم برنامه ریزی منسجم و میان مدت، جلوگیری از هرگونه ساخت و ساز و تغییر کاربری در جنگلها و مراتع و باغات، افزایش درختکاری و پوشش گیاهی و جلوگیری از هرگونه تخریب و قطع درختان و مطالبه گری و همراهی مردم تأکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.