خسارت 135 میلیاردی سیل به بخش کشاورزی همدان | میوه های شب عید آلوده نیست

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، احد ظفری با اشاره به تولید ۵ میلیون تن محصول کشاورزی در استان اظهار کرد: سالانه نزدیک به ۵ میلیون تن محصول کشاورزی در استان همدان تولید می‌شود که بخشی از آن مازاد بر نیاز استان است که به سایر استان‌ها و یا کشورهای دیگر صادر می‌شود.

وی از صادرات ۲۹۶ میلیون دلاری محصولات کشاورزی در سال جاری خبر داد و گفت: در سال جاری ۲۵۷ هزار و ۹۴۲ تن محصول کشاورزی به ارزش ۲۸۹۳ میلیارد تومان و ۲۹۶ میلیون دلار صادرشده است.

سرپرست توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: هدف‌گذاری صادرات محصولات کشاورزی استان همدان در سال جاری ۴۵۰ میلیون تن بوده است، کروناویروس صادرات محصولات کشاورزی را تحت تأثیر قرار داده به‌طوری‌که مرزهای کشور به‌طور مقطعی بسته شد و خسارت‌هایی به صادرکنندگان نیز وارد شد.

ظفری بیان کرد: کشمش، سیب‌زمینی، انواع صیفی، خیار و خیار شور، انواع نهال، کتیرا، هندوانه، گیاهان دارویی و فرآورده‌های دارویی ازجمله محصولات صادراتی استان بوده است.

وی از پرداخت تسهیلات به صادرکنندگان استان خبر داد و گفت: در سال جاری به ۱۹ نفر از صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان ۴۷۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت‌شده است.

سرپرست توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با تأکید بر ذخیره راهبردی نهاده‌های کشاورزی، یادآور شد: ۱۳ هزار تن گنجاله سویا، ۲۵ هزار تن ذرت و ۲۶ هزار تن جو در انبارهای استان ذخیره‌شده است.

ظفری در رابطه با توزیع مرغ و گوشت منجمد در بازار، بیان کرد: ۴۸۰ تن گوشت قرمز و ۱۳۷۵ تن مرغ منجمد در سردخانه‌های استان همدان ذخیره‌شده است که در ایام پایانی سال توزیع خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که قیمت مرغ در بازار ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان است، اضافه کرد: در روزهای پایانی سال مرغ منجمد با نرخ ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان توزیع خواهد شد همچنین گوشت قرمز منجمد با نرخ ۴۰ هزار تومان قابل‌توزیع است.

سرپرست توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: میوه شب عید استان همدان تأمین و ذخیره‌ شده است، ۵۵۰ تن سیب‌درختی و ۱۳۰۰ تن پرتقال در استان ذخیره‌شده که در شهرستان همدان در ۵۰ جایگاه توزیع خواهد شد.

ظفری تأکید کرد: میوه شب عید قبل از زمستان و شیوع کروناویروس خریداری و ذخیره‌شده است و مردم نگرانی از بابت میوه نداشته باشند.

سرپرست توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان درباره قیمت میوه شب عید نیز یادآور شد: قیمت میوه هنوز مشخص نشده و در جلسات آینده تنظیم بازار استان تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی درباره علت افزایش قیمت سیر در بازار همدان، اظهار کرد: به علت توصیه پزشکان درباره مصرف سیر و فواید آن در پیشگیری از بیماری تقاضای زیادی داشته و قیمت این محصول افزایش‌یافته است.

سرپرست توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: در سیل ابتدای سال جاری ۸۳۴ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی استان همدان وارد شد، با انعکاس به‌موقع خسارت‌ها مبالغی به‌صورت بلاعوض و امهال وام کشاورزان خسارت‌دیده به استان اختصاص یافت به‌طوری‌که ۱۶۴ میلیارد تومان کمک بلاعوض به استان ابلاغ شد که از این میزان ۸۱ میلیارد تومان تخصیص یافت.

ظفری ادامه داد: همچنین ۹۱ میلیارد تومان برای امهال وام کشاورزان خسارت‌دیده استان در نظر گرفته شد و ۱۰۲.۵ میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت به کشاورزان داده شد.

وی بیان کرد: در سیل اخیر نیز ۱۳۵ میلیارد تومان خسارت به اماکن دامی، حوزه شیلات و قنوات و بخش‌های دیگر کشاورزی استان همدان وارد شد که مقرر شده صندوق بیمه در اسرع وقت بازدیدهای میدانی برای ارزیابی خسارات و پرداخت غرامت به کشاورزان داشته باشند.

ظفری گفت: ۳۰ هزار هکتار از اراضی زراعی استان همدان زیر پوشش بیمه قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *